چرا اندازه‏‌گیری درست آلت برای یافتن کاندوم متناسب، اهمیت دارد؟

اندازه گیری آلت تناسلی پهنای اسمی طول سایز کاندوم
بازدید 9236

سایز کاندوم اندازه کوچک بزرگ لارج بسیار کوچک اندازه آلت تناسلی قطر محیط پهنای اسمی طول Nominal Width Length Snugger Fit Large XXL

آیا کاندومی که استفاده می‌کنید اندازه شما است؟ شاید این سوال کمی عجیب به نظر برسد. خصوصاً در ایران که تا حدی پرس و جو در این موارد تابو به حساب می‌آید. بارها در مطالب مختلف سالمید گفته‌ایم که برخلاف باور اکثر ما، کاندوم‌ها تک سایز یا اصطلاحا free-size نیستند! برای اینکه آمیزش راحتی داشته باشید، باید از کاندوم‌های مناسب خود استفاده کنید. پیش از اینکه بدانید کدام کاندوم برای شما مناسب است باید بتوانید بدرستی آلت خود را اندازه گیری کنید. در این مطلب سالمید با مطالبی آشنا می‌شوید که احتمالاً پیشتر به آنها کمتر اهمیت می‌دادید.

سایزهای مختلف کاندومها

دلیل اصلی اینکه تصور میکنیم هر کاندومی برای ما مناسب است، ماهیت کشسان یا اصطلاحاً استرچ آنها است. اما الزاماً چون کشسان هستند برای هر فردی مناسب نیستند. احتمال پاره شدن کاندومهایی که برای شما کوچکند بسیار زیاد است زیرا بیش از حد تحمل خود کش میآیند. در طرف مقابل اگر کاندوم برای شما بزرگ باشد، احتمال لیز خوردن و افتادن آن حین آمیزش بدون اینکه متوجه شوید هم قابل توجه است. هر کدام از این حالات ممکن است شما را در معرض بیماریها و عفونتهای جنسی و یا بارداری ناخواسته قرار دهد.
البته نباید خیلی نگران شوید. کاندومهایی که در کشور موجوداند عموماً سایز معمولی هستند که برای اکثر افراد مناسب است. ما در سالمید توصیه میکنیم همیشه از یک کاندوم سایز معمولی شروع کنید و حسب تجربه در صورت نیاز به سایزهای دیگر فکر کنید.
به طور استاندارد، کاندومها در ابعاد جدول ذیل عرضه میشوند. پهنای اسمی (Nominal Width) درج شده روی بسته کاندوم، شاخص تعیین اندازه در صنعت کاندومسازی است. تصور غالب از این اصطلاح و ارتباط آن با ابعاد آلت چندان دقیق نیست بنابراین پیشنهاد میکنیم پیش از ادامه این مطلب به مقاله معرفی پهنای اسمی یا Nominal Width در کاندومها مراجعه نمایید.

جدول توضیح Nominal Width یا پهنای اسمی درج شده روی بسته کاندوم

سایز کوچک پهنای اسمی تا ۵۱ میلیمتر و طول تا ۱۸۰ میلیمتر
سایز معمولی پهنای اسمی تا ۵۴ میلیمتر و طول تا ۲۰۰ میلیمتر
سایز بزرگ پهنای اسمی تا ۶۰ میلیمتر و طول تا ۲۰۵ میلیمتر

اکثر افراد جامعه در این سه سایز و بخصوص سایز معمولی جای میگیرند. البته کاندومهای سایز بسیار بزرگ هم برای افرادی طراحی شدهاند که با سایزهای فوق راحت نیستند. بر اساس ادعای سازندگان کاندوم تنها ۶ درصد از مردان جهان واقعا به کاندومهای سایز بسیار بزرگ نیاز دارند. پهنای اسمی این کاندومها تا ۶۹ و طول اسمی آنها تا ۲۲۳ میلیمتر است. البته ابتدا یا سر آلت نیز بدلیل بیشترین تمرکز اعصاب، ممکن است بزرگتر از ابعاد کلی آلت باشد که در این صورت کاندومها با طراحی بازتر برای سر آلت مناسب تر اند.
ممکن است با خواندن این اعداد کمی متعجب شوید و یا اگر پیشتر از طول آلت خود مطلعید، تا حدی نا امید شوید. اگر درست است باید دقت کنید که این اعداد مربوط به ابعاد استاندارد کاندومها هستند و به طور عادی همیشه بزرگتر از طول نرمال آلت مردانه تعریف شدهاند لذا اینکه طول اسمی همه کاندومها بیش ۱۶۰ میلیمتر است ارتباطی به طول نرمال آلت مردانه ندارد. عملاً کاندومها مثل شلواری هستند که همیشه بزرگتر از قد شماست. البته ناگفته نماند که ابعاد آلت انسانها به علل مختلفی از جمله نژاد و تغذیه بستگی دارد. ما یک مطلب اختصاصی در مورد اندازه نرمال طول آلت مردانه داریم. حتماً آنرا مطالعه کنید.

چطور آلت خود را برای یافتن کاندوم متناسب، بدرستی اندازهگیری کنیم؟

بعید نیست همه پسرها و مردها یک زمانی از سر کنجکاوری آلت خود را اندازهگیری کرده باشند اما احتمالاً این اندازهگیری چندان دقیق نبوده است. به اعتقاد ما در سالمید، کنار گذاشتن یکی دو دقیقه برای اندازهگیری دقیق آلت و در نتیجه لذت و امنیت بیشتر در اثر انتخاب کاندوم درست کاملاً به صرفه است.

‌‌‌‌‌‌

اندازه گیری پهنای آلت تناسلی کاندوم سایز مناسب بزرگ کوچک متوسط معمولی پهنای اسمی Nominal Width XXL
برای اندازهگیری طول، نیاز است که آلت در حالت نعوظ (راست شده) باشد. سپس یک سر خطکش را در انتهای آلت (سمت شکم) و بالای آن قرار دهید و سر دیگر خطکش را تا سر آلت و نوک آن بکشید. سپس اندازه را یادداشت کنید. طول کاندومها معمولاً بزرگتر از نیاز عمومی طراحی شده است بنابراین اندازهگیری طول آلت صرفاً برای اطلاع خودتان است. همچنین با دانستن آن میتوانید سری به مقاله بررسی اندازه نرمال طول آلت مردانه بزنید و از وضعیت خود مطلع شوید! طول کاندوم معمولاً با عنوان Length روی بستهبندی کاندوم ذکر شده است. اگر اندازه طول آلت شما کمتر از این عدد باشد محصول از نظر طولی مناسب شماست.
برای اندازهگیری محیط آلت که در تعیین سایز نقش مهمتری دارد کافیست در همان حالت نعوظ، خط‌‌کش را یک سانتیمتر بالاتر از انتهای آلت به دور آن بپیچید بدون اینکه آلت تحت فشار قرار گیرد. محیط را هم یادداشت کنید.
با داشتن این عدد میتوانید از کاندوم متناسب خود استفاده کنید. دقت کنید که همانطور که گفتیم اندازه محیط برای انتخاب سایز کاندوم در اولویت است زیرا معمولاً کاندومها آنقدر بلند ساخته میشوند که نگران طول آنها در سایزهای مختلف نباشیم. حالا سوال اینجاست که چه نسبتی میان این اعداد و پهنای اسمی درج شده روی بسته کاندوم برقرار است یا به عبارتی کدام کاندوم مناسب ما است؟

اندازه ام را فهمیدم بعدش چی؟!

حالا میرسیم به تعیین کاندوم مناسب. همانطور که متوجه شدهاید اندازه پهنای اسمی یا Nominal Width درج شده روی بستهبندی کاندوم با اندازه محیط آلت تفاوت دارد. اما این دو با هم در ارتباط هستند.
استفاده از جدول زیر کمک میکند که کاندوم مناسب خود را انتخاب کنید.

جدول ارتباط محیط آلت با پهنای اسمی

محیط آلت سایز پهنای اسمی یا Nominal Width پیشنهادی
کوچتر از ۱۱۹ میلیمتر کاندومهای سایز کوچک
۱۱۹ تا ۱۳۰ میلیمتر کاندومهای سایز متوسط یا معمولی
بیش از ۱۳۰ میلیمتر کاندومهای سایز بزرگ

اگر روی سایز پهنای اسمی جدول فوق کلیک کنید به محصولات فروشگاه با سایز مرتبط خواهید رفت. برای انتخاب دقیقتر میتوانید توضیحات مربوطه هر کاندوم را بررسی و از اندازه پهنای اسمی دقیق آن مطلع شوید. در بخش کاندومها، مورد دقیقی پیدا نکردید، میتوانید نزدیکترین کاندوم را از نظر ابعاد انتخاب کنید.

 

چطور این جدول بدست آمد؟

شاید برای بعضی ها سوال شود که بر چه اساسی این جدول را پیشنهاد کردیم یا رابطه میان محیط آلت و پهنای اسمی چیست. یک مقاله که در ژورنال ایدز و بیماریهای مقاربتی (STD & AIDS) چاپ شده، سعی کرده است که رابطه میان اندازه آلت و تاثیر آن بر روی پاره شدن یا لیز خوردن کاندوم را بدست آورد. نویسندگان مقاله به این نتیجه رسیده اند که بهترین رابطه میان پهنای اسمی و محیط آلت به شرح ذیل است:

معادل ۹۰ درصد محیط آلت > پهنای اسمی ضربدر ۲ > معادل ۸۰ درصد محیط آلت

به عنوان مثال اگر محیط آلت ۱۲۰ میلیمتر باشد، پهنای اسمی کاندوم مناسب شما به این صورت باید باشد:

بیش از ۱۰۸ میلیمتر > پهنای اسمی ضربدر ۲ > کمتر از ۹۶ میلیمتر

حال اگر به جدول ابتدای مقاله مراجعه کنید متوجه میشوید که کاندومهای معمولی برای این ابعاد کاملاً مناسب اند.

نتیجه گیری

بیشتر ما در ایران از اهمیت اندازه کاندوم برای داشتن رابطه ایمنتر و لذت بخش تر غافلیم. متاسفانه در ساخت یا وارد کردن کاندومها هم این مسئله تا لحظه ویرایش این مطلب، چندان مد نظر نبوده است. در حال حاضر یافتن برند قابل قبولی که سایزبندی مناسبی برای کاندومها ارائه میکند در کشور آسان نیست. البته صرف نظر از وضع موجود، برای شما که سالمید، تلاش کرده ایم که حداکثر تنوع موجود و مجاز را فراهم آوریم. پس لطفاً از این به بعد به اندازه کاندوم و ابعاد خود اهمیت دهید!

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. رضا گفت:

  سلام
  در متن بالا در قسمت اندازه گیری،برای طول آلت ذکر شده که خط کش را در انتهای آلت و… و در قسمت محیط ذکر شده خط کش را یک ساتنیمتر بالاتر
  از ابتدای آلت به دور آن… که مقصود شما از انتها و ابتدای آلت در دو قسمت یکی است.و با توجه به تصویر آموزشی برای اندازه گیری محیط خط کش زیر سر آلت ترسیم شده، که برای خواننده ایجاد سردرگمی می کند.و بهتر است در محل اتصال آلت به تنه ترسیم شود.همه فراد کل متن را مطالعه نمی کنند و طبق عادت می خواهند همه چیز را از روی تصویر دریافت کنند.که سبب برداشت غلط می شود.
  با تشکر از زحمات شما

  1. سالمید گفت:

   سلام
   ممنون از نکته سنجی شما دوست عزیز. بخش مربوطه اصلاح شد.

 2. حمیدی گفت:

  سایتتون فوق العادست.واقعا بی نظیرید.خیلی از مطالبتون استفاده می کنم و لازمه یه تشکر ویژه داشته باشم.

  1. سالمید گفت:

   با سپاس از شما.

 3. ناشناس گفت:

  با سلام
  ببخشید من محیط آلتم ۱۴۳ میلیمتر است، با توجه به توضیحات شما پهنای اسمی کاندوم مناسب من باید بر اساس فرمول شما بین ۵۷.۲ و ۶۴.۳۵ باشد. از طرفی اعلام کردید اعدادمحیط بالای ۱۳۰ میلیمتر کاندم های سایز بزرگ استفاده کنند. از طرفی در اولین جدول پهنای اسمی را تا ۶۰ میلیمتر اشاره کردید، لطفا بفرمایید من دقیقا چه کاندومی با پهنای اسمی دقیق چند میلیمتر انتخاب کنم؟ چون فاصله بین ۵۷ تا ۶۴ ۷ میلیمتر است و بهرحال کمی سفت بودن کاندم سبب اذیت شدن و حتی کمی شل بودن کاندوم سبب زود در آمدن آن می شود. لطفا پاسخ سوالم را به ایمیلم نیز ارسال بفرمایید.
  با تشکر

  1. سالمید گفت:

   سلام
   کاندومهای سایز بزرگ برای شما مناسب است. اختلاف چند میلیمتری بدلیل ماهیت الاستیک کاندوم تاثیری ندارد.

 4. ناشناس گفت:

  با سلام
  در سایت زیر در حال خواندن مطلب بودم که اشاره کرده بود اندازه کاندوم های معمولی (طول = ۱۶۵-۱۷۰ میلیمتر و قطر = ۴۸-۵۲ میلیمتر) و اندازه کاندوم King Size XL (طول = ۱۸۰ میلیمتر و قطر = ۵۸ میلیمتر) است. در حالیکه شما اشاره به پهنای اسمی کردید. کدام صحیح است؟؟؟
  قطر ۵۸ میلیمتر به مفهوم داشتن محیطی حدود ۱۸۲ میلیمتر است که با داده های شما تفاوت زیادی دارد!!
  آدرس سایت مذکور:
  http://royano.ir/product/kapoot-king-size-%DA%A9%D8%A7%D9%86%D8%AF%D9%88%D9%85-%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D8%B2-%D8%A8%D8%B2%D8%B1%DA%AF/

  1. سالمید گفت:

   سلام
   دوست عزیز احتمالاً ترجمه درستی نکرده اند. کلمه قطر چندان متعارف نیست.

 5. محسن گفت:

  الان قطر آلت من ۱۴۰میل و طول ۱۶۰میل هس.کدوم سایز کاندوم مناسبه؟

 6. ساسان گفت:

  سلام
  دور آلت من ۱۵۵ میلیمتره. متاسفانه قبل از خواندن این مطلب در سایت شما از سایزبندی کاندوم‌ها خبر نداشتم. هروقتی از کاندوم استفاده کردم، به زحمت پوشیده میشد و حین رابطه اذیت میشدم. با توجه به نکاتی که گفتید، چه سایزی مناسب من است؟ بزرگ یا خیلی بزرگ؟ با تشکر

 7. ابی گفت:

  سلام طول آلت من ۱۷ سانتی متر ۱۷۰ میلی متر
  و محیطش ۱۴۵ میلیمتر است کدام مناسب من است

 8. رضا گفت:

  سلام،خواهش میکنم بگید از کجا کاندوم سایز کوچک بخرم،هیچ جا نیست
  آلت من طولش هوبه ولی قطرش باریکه
  لطفا کمکم کنید

 9. رضا گفت:

  سلام،خواهش میکنم بگید من از کجا کاندوم سایز کوچیک بخرم،هیچ جا ندارن
  طول آلت من مناسبه ولی قطرش کمه

 10. علی گفت:

  سلام،خواهش میکنم بگید من از کجا کاندوم سایز کوچیک بخرم،هیچ جا ندارن
  طول آلت من مناسبه ولی قطرش کمه

  1. جوابگوی سوالات گفت:

   تو کدوم شهر زندگی میکنین و اگر مقدوره طول و قطر بفرسین چون ی روشی هست اگه اختلاف زیاد نباشه میشه قطر کاندوم کم کرد طول اگه زیاد باشه ی خرده مشکل پیش میاد؛ البته این مشکل تو ایران زیاده چون حقیقت میانگین سایز مردان ایران ۱/۳ و حتا بعضی کشورها ۱/۴ هست یعنی سایز اونا ۳تا ۴برابر ماست😔

 11. جوابگوی سوالات گفت:

  تو کدوم شهر زندگی میکنین و اگر مقدوره طول و قطر بفرسین چون ی روشی هست اگه اختلاف زیاد نباشه میشه قطر کاندوم کم کرد طول اگه زیاد باشه ی خرده مشکل پیش میاد؛ البته این مشکل تو ایران زیاده چون حقیقت میانگین سایز مردان ایران ۱/۳ و حتا بعضی کشورها ۱/۴ هست یعنی سایز اونا ۳تا ۴برابر ماست😔

مشاهده بیشتر