۰

فیزیولوژی ارگاسم | نقطه جی مردان کجاست؟

بازدید 1358

ارگاسم مردانه تجربه پیچیده ای است که ممکن است با اوج گرفتن لذت جنسی رخ دهد. یکی از عملکردهای اصلی ارگاسم مردانه انزال است که با آزادسازی اسپرم همراه است. با این حال، همه مردان همیشه در طول ارگاسم انزال نمی کنند. عوامل پیچیده فیزیولوژیکی، محیطی و عاطفی وجود دارند که ممکن است برانگیختگی و ارگاسم مردان را تشدید یا تضعیف کنند.

 

فیزیولوژی تحریک و ارگاسم مردان

ارگاسم مردانه سیستم پیچیده ای است که در آن نواحی مختلف مغز و بدن نقش مهمی دارند. در درون مغز، غده هیپوفیز مسئول مدیریت سطوح هورمون تستوسترون است. غده هیپوفیز پیام هایی را برای ساخت این هورمون به بیضه ها ارسال می کند.

تستوسترون به موارد زیر کمک می کند:

 • ایجاد میل جنسی
 • ارگاسم که آزاد شدن تنش جنسی است که معمولاً با انزال همراه است
 • افزایش تولید اسپرم در داخل بیضه

اگر تستوسترون پایین باشد، می تواند انرژی و خلق و خوی کلی را کاهش دهد. همچنین می تواند باعث شود که فرد نسبت به محرک های جنسی، جسمی و ذهنی کمتر پاسخگو باشد. مایع انزال مردان، از سلول های اسپرم و مایع منی تشکیل شده است. مایع منی حاوی فسفوریل کولین است که آنزیمی است که به باروری کمک می کند. همچنین حاوی فروکتوز است که انرژی اسپرم را تامین می کند. میانگین مقدار مایع منی آزاد شده در یک انزال حدود یک قاشق چایخوری است.

به گفته انجمن روانشناسی آمریکا، ارگاسم زمانی است که فرد به اوج لذت می رسد. بدن تنش را آزاد می کند و ماهیچه های پرینه، اسفنکتر مقعد و اندام های تناسلی به طور ریتمیک منقبض می شوند. مردان معمولاً هنگام رسیدن به ارگاسم انزال می کنند و زنان انقباضات دیواره واژن را تجربه می کنند. زنان همچنین ممکن است در حین فعالیت جنسی یا هنگام تجربه ارگاسم انزال کنند.

 

 

در طول ارگاسم چه اتفاقی می افتد؟

در طول ارگاسم، افراد ممکن است احساس لذت شدیدی را در اندام تناسلی و در سراسر بدن تجربه کنند. ارگاسم ممکن است برای هر فردی متفاوت باشد.

پس از ارگاسم، صورت، گردن یا سینه ممکن است برافروخته شود. همچنین ممکن است افراد پس از آن به دلیل ترشح اندورفین احساس خواب آلودگی، آرامش یا شادی کنند.

۴ مرحله ارگاسم مردانه

 

چهار مرحله مجزا از ارگاسم مردانه وجود دارد. در حالی که مدت و شدت این مراحل می تواند متفاوت باشد، ترتیب به شرح زیر است:

 • تحریک
 • ثبات
 • ارگاسم
 • فرونشینی

این مدل برای اولین بار توسط ویلیام مسترز و ویرجینیا جانسون ترسیم شد.

 

 

فاز برانگیختگی

در هنگام برانگیختگی، نشانه های فیزیکی، حسی و عاطفی مغز را وادار می کند تا یک پیام رسان شیمیایی به نام استیل کولین را آزاد کند. این باعث آزاد شدن اکسید نیتریک در شریان های آلت تناسلی می شود که باعث می شود منبسط شده و به سرعت پر از خون شوند. این امر منجر به نعوظ می شود.

سایر علائم برانگیختگی مردان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تغییرات در تنفس
 • افزایش تنش عضلانی
 • نزدیک تر شدن کیسه بیضه به بدن

 

 

فاز ثبات

درست قبل از ارگاسم مرحله ای است که به عنوان ثبات شناخته می شود. این مرحله معمولا بین ۳۰ ثانیه تا دو دقیقه طول می کشد.

 

 

در طول این مرحله:

 • ضربان قلب بین ۱۵۰ تا ۱۷۵ ضربه در دقیقه افزایش می یابد.
 • فشار خون و دمای بدن افزایش می یابد.
 • رانش های لگن غیرارادی می شوند.
 • سرعت و شدت رانش های لگنی افزایش می یابد.
 • مایع منی ممکن است از مجرای ادرار نشت کند.
 • انتشار مایع منی یک هدف را دنبال می کند. PH مجرای ادرار را تغییر می دهد تا اسپرم شانس بیشتری برای زنده ماندن داشته باشد.

 

 

ارگاسم مردانه

مرحله ارگاسم به دو بخش به نام های انتشار و انزال تقسیم می شود:

 

در طول انتشار، اسپرم به سمت مجرای ادرار نزدیک به نوک آلت تناسلی حرکت می کند. در این مرحله، انزال اجتناب ناپذیر است.

در طول انزال، انقباضات شدید ماهیچه آلت تناسلی و عضلات کف لگن به خروج مایع منی از بدن کمک می کند.

در طول ارگاسم، مرکز پاداش مغز فعال می شود، که ممکن است منجر به واکنش عاطفی شدید شود.

 

بخشی از مغز که به عنوان قشر اربیتو فرونتال جانبی شناخته می شود، در طول ارگاسم مهار می شود. این بخش از مغز نقش اصلی را در کنترل خود ایفا می کند. برخی از مردان با ماساژ پروستات می توانند نعوظ و ارگاسم را بهبود بخشند. این تکنیکی است که در آن یک انگشت قبل از رابطه جنسی و/یا در حین رابطه جنسی وارد راست روده می شود تا غده پروستات را تحریک کند. غده ای به اندازه گردو که در دیواره جلوی راست روده قرار دارد، به عقیده برخی، نقطه G مردانه است.

 

فاز فرونشینی

فرونشینی مرحله بعد از ارگاسم است که در آن آلت تناسلی شروع به از دست دادن نعوظ خود می کند. این اغلب با احساس آرامش یا حتی خواب آلودگی همراه است. انکسار، که به عنوان دوره نسوز نیز شناخته می شود، زمانی است که مرد نتواند حتی با تحریک به نعوظ دیگری دست یابد.

 

 

فواید بالقوه ارگاسم برای سلامتی

ارگاسم می تواند به افراد کمک کند تا بهتر بخوابند. تحقیقات انجام شده توسط منابع معتبر نشان می‌دهد که ارگاسم‌هایی که با شریک زندگی به دست می‌آیند نتایج خواب خوبی را به همراه دارد. ارگاسم هایی که از طریق خودارضایی به دست می آیند منجر به  کاهش زمان صرف شده برای به خواب رفتن می شوند.

 

بدن در طول ارگاسم هورمونی به نام اکسی توسین ترشح می کند. اکسی توسین ممکن است مزایای سلامتی مختلفی داشته باشد، مانند:

 • تنظیم اضطراب
 • کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی
 • کاهش خطر ابتلا به سرطان، مانند سرطان تخمدان
 • علاوه بر این، شواهدی وجود دارد که انزال مکرر در مردان ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهد. منبع معتبر تحقیقاتی نشان می‌دهد که متخصصان مراقبت‌های بهداشتی سرطان پروستات را در افرادی که میزان انزال بالایی داشتند، کمتر تشخیص می‌دهند.

 

 

آیا مردان می توانند ارگاسم های متعدد را تجربه کنند؟

بر اساس بررسی منابع معتبر در سال ۲۰۱۶، مردان می توانند ارگاسم های متعددی را تجربه کنند. هرچند این امر رایج نیست. کمتر از ۱۰ درصد از افراد در ۲۰ سالگی و کمتر از ۷ درصد از افراد ۳۰ ساله یا بیشتر می توانند آن را تجربه کنند.

محققان به دو نوع ارگاسم چندگانه مردانه اشاره کردند: پراکنده و متراکم.

ارگاسم های چندگانه پراکنده فواصل چند دقیقه ای خواهند داشت. ارگاسم های چندگانه متراکم شامل دو تا چهار انفجار ارگاسمیک در فاصله چند ثانیه تا ۲ دقیقه است. تحقیقات بیشتری لازم است تا بفهمیم چه عواملی می توانند بر توانایی فرد برای تجربه ارگاسم های متعدد تأثیر بگذارند.

 

 

علت ارگاسم 

 ارگاسم اغلب به دنبال تحریک مداوم مناطق اروژن مانند اندام تناسلی، مقعد، نوک سینه ها و پرینه به عنوان بخشی از چرخه پاسخ جنسی رخ می دهند.

 

ارگاسم به دنبال دو پاسخ اساسی به تحریک مداوم رخ می دهد:

 • احتقان عروق: فرآیندی است که در آن بافت‌های بدن پر از خون می‌شوند و در نتیجه اندازه آن متورم می‌شوند.
 • میتونیا: فرآیندی است که در آن عضلات منقبض می شوند، از جمله خم شدن ارادی و انقباض غیرارادی.

 

بر اساس یک مقاله معتبر در سال ۲۰۱۷، افراد می توانند ارگاسم را با تحریکی غیر از ناحیه تناسلی مانند گوش ها یا نوک سینه ها تجربه کنند. حتی تحریک ذهنی می تواند ارگاسم ایجاد کند.

برخی از قسمت های بدن ما حساس تر از سایرین هستند، همه ما این را می دانیم. دلیلی وجود دارد که اطراف دنده‌هایمان احساس غلغلک می‌کنیم، از پشت دستمان برای بررسی دمای فردی استفاده می‌کنیم، وقتی کسی سر یا پاهای ما را ماساژ می‌دهد احساس می‌کنیم در بهشت ​​هستیم و وقتی با زانو یا آرنج برخورد می‌کنیم در جهنم هستیم. این به دلیل پایانه های عصبی موجود در این مناطق است.

پایانه های عصبی اطلاعاتی در مورد هر محرک خارجی به مغز ما منتقل می کنند. شدت درد و لذت با تعداد پایانه های عصبی موجود افزایش می یابد. و بنابراین قسمت‌هایی از بدن که می‌توانند بیشتر آسیب ببینند نیز می‌توانند باعث ایجاد لذت بی‌نظیر در ما شوند.

 

 

۲۰ نقطه اروژنی در مردان برای رابطه جنسی بهتر

 

انواع مختلفی از لمس را می توان برای هر یک از این قسمت ها استفاده و آزمایش کرد. به عنوان مثال، در حالی که نیشگون گرفتن ممکن است روی نوک سینه ها احساس خوبی داشته باشد، احتمالاً همان حس را در مچ دست ایجاد نمی کند. به طور مشابه، همه این مناطق اروژن ممکن است مانند نقاط داغ برای هر مرد عمل نکنند – افراد منحصر به فرد هستند و می توانند ویژگی های متفاوتی داشته باشند. ما قبلاً می دانیم که فعالیت جنسی برای سلامتی مفید است – و رسیدن به برانگیختگی بخش مهمی از شروع فعالیت جنسی است. تنها راه برای اینکه مطمئن شوید چه چیزی برای شما یا شریک زندگیتان مفید است این است که آن را امتحان کنید .

 

۱. پوست سر

درست مانند سایر اعضای بدن در این لیست، پوست سر پر از انتهای عصبی است. از ماساژ سر گرفته تا کشیدن مو، راه‌های زیادی برای استفاده از آن به نفع خود وجود دارد. اگر کمی روی موهایش حساس است، نوازش ملایم پشت گوش یا پشت گردنش را امتحان کنید.

 

۲. قسمت داخلی ران

وقتی صحبت از نقاط حساس مردان می شود، توجه ها معمولاً به آلت تناسلی معطوف می شود. اما بسیاری از نقاط در آن منطقه  نیز می توانند باعث تحریک شوند. اگر می خواهید ارگاسم را به تعویق بیندازید، این کار می تواند واقعا مفید باشد. به جای تمرکز روی آلت تناسلی، توجه خود را به قسمت داخلی ران معطوف کنید. این باعث می شود که او احساس تحریک کند اما برای رسیدن به ارگاسم کافی نیست.

 

۳. پشت زانوها

پشت زانوها یک ناحیه بسیار حساس و غنی از اعصاب است و می توان از آن برای افزایش انگیختگی به روش های ساده استفاده کرد. اگر در مورد نزدیک شدن به شریک زندگی خود تردید دارید و  از او در مورد نقاط لذت خود مستقیماً سؤال می کنید، ماساژ ایده خوبی است. فقط وقتی پاها را بالا می‌برید به حرف‌ها و واکنش‌ها توجه کنید. با این حال، این ناحیه  ممکن است غلغلک‌پذیر باشد.

 

۴. خط وسط قفسه سینه تا ناحیه دنده

 می توانید از ناخن های خود برای کمی خراش دادن در امتداد دنده استفاده کنید. هرچند این نواحی می تواند غلغلک پذیر باشد اما رابطه جنسی همیشه نباید مانند فیلم‌ها تند و جدی باشد – فقط می‌تواند این باشد که دو نفر دست بزنند، بخندند و بدن‌شان را بررسی کنند که چه کاری می‌تواند انجام دهد تا رابطه شان گرم تر شود.

 

۵. مرکز کف دست ها، پشت دست ها

نوک انگشتان قسمتی از بدن هستند که حساس ترین منبع برای لمس هستند. دست خود را در حالی که کف دست به سمت بالا است، زیر دست آنها قرار دهید و با انگشت اشاره خود کف دست آنها را قلقلک دهید. اگر می خواهید صمیمیت خود را افزایش دهید، در حین انجام این کار ارتباط چشمی خود را حفظ کنید. می‌توانید با گرفتن هر یک از انگشتان آن‌ها به داخل دهانتان، و به آرامی مکیدن، آن را یک میلیارد شکاف بلند کنید.

 

۶. پشت مچ دست

دلیل اینکه مچ دست را جداگانه ذکر می کنیم این است که نبض را در آنجا بررسی کنید –  احساس ضربان قلب یک نفر نیز می تواند صمیمیت ایجاد کند. همچنین این ناحیه پایانه های عصبی زیادی دارد. وقت خود را صرف کنید و عجله نکنید – این لمس حتی می تواند در اوج فعالیت جنسی برای تقویت ارگاسم استفاده شود.

 

۷. کیسه بیضه

ظاهراً ” ضربه به بیضه” بدترین دردی است که هر مردی می تواند تجربه کند. اما این  نشان می دهد که بیضه ها چقدر حساسند و می توانند مرکز لذت نیز باشند. آهسته شروع کنید، درباره حس شریکتان از او بپرسید  و سپس لمس محکم تری را امتحان کنید. هرگز سعی نکنید بیضه ها را بیش از حد جابجا کنید، چون ممکن است صدمات زیادی ایجاد کنید.

 

۸. باسن

ناحیه دیگری پر از پایانه های عصبی است، اما به ظریفی برخی از مناطق دیگر اروژن نیست.  زنان تنها کسانی نیستند که دوست دارند باسنشان در حین فعالیت جنسی فشرده شود (یا کتک بخورد). بهترین زمان برای امتحان کردن این کار زمانی است که در حال آماده شدن برای رابطه هستید.

 

۹. نوک سینه ها

در بیشتر مواقع، نوک سینه های مردان در طول فعالیت جنسی به نفع نوک سینه های زنانه نادیده گرفته می شوند. اما آنها به یک دلیل وجود دارند – از یک لمس ملایم تا یک فشار نرم، آنها می توانند برانگیختگی را بسیار تشدید کنند. تحریک نوک پستان همان ناحیه ای را در مغز تحریک میکند که اندام تناسلی دارد روشن می کند. با یک لمس سبک شروع کنید.

قبل از حرکت روی نوک پستان و مکیدن، لیسیدن و حتی تکان دادن، اطراف هاله را ردیابی کنید. با باد کردن و یا استفاده از یک مکعب یخ برای  جذابیت بیشتر.

 

۱۰- لب‌ها

لب‌ها یکی از حساس‌ترین قسمت‌های بدن انسان هستند، زیرا پر از انتهای عصبی هستند – حتی بیشتر از نوک انگشتان. جای تعجب نیست که بوسیدن یک فعالیت محبوب است.  این یکی را عجله نکنید – یک بوسه در زمان مناسب (و شاید در مکان مناسب)، می تواند بسیار تحریک کننده باشد.

 

۱۱. مقعد

اولین چیزی که مایلیم به آن اشاره کنیم این است که این کار برای همه مناسب نیست. دوم این است که اگر شما پذیرای این ایده باشید، می تواند ارگاسم را برای شما کاملاً تغییر دهد. پروستات حدود دو اینچ در داخل مقعد قرار دارد و اغلب به عنوان نقطه G مردانه شناخته می شود. اگر به درستی تحریک شود می تواند لذت شدیدی را به همراه داشته باشد. لطفاً این موضوع را با شریک زندگی خود در میان بگذارید، از روغن زیاد استفاده کنید و اگر می خواهید این کار را امتحان کنید، با سرعتی آرام پیش بروید.

 

۱۲. پرینه

 پرینه بین کیسه بیضه و مقعد قرار دارد. این یک نقطه  کوچک است که می تواند به دلیل وجود انتهای عصبی و همچنین عضلات کف لگن بسیار حساس باشد. این را می توان به راحتی در طول رابطه جنسی دهانی کشف کرد، اما اگر برای اولین بار است که آن را امتحان می کنید، لطفاً به همسرتان هشدار دهید.

 

۱۳. کوچکی پشت  کمر (ساکروم)

این می تواند ارتباطی با این واقعیت داشته باشد که اعصاب این قسمت از ستون فقرات به لگن متصل هستند یا عامل حساسیت لمس شدن از پشت که این ناحیه را بسیار اروژن می کند. هر چه که باشد، کوچکترین لمس در اینجا می تواند لذت را برانگیزد. ناحیه مورد نظر را با پر یا لب و زبان خود قلقلک دهید.

 

۱۴. ناف

نزدیکی خطرناک به اندام تناسلی این ناحیه را به ویژه تحریک می کند. از زبان، نوک انگشتان یا حتی یک پر برای ردیابی دایره های اطراف ناف استفاده کنید و راه خود را به سمت پایین و اطراف شکم بکشید.

 

۱۵. گوش ها

با پوست حساس در خارج و صدها گیرنده حسی در داخل، گوش ها در صدر فهرست مناطق اروژن برای بسیاری از افراد قرار دارند. برای انجام برخی عملکردهای سکسی شنیداری که مطمئناً خوشحال کننده هستند، سعی کنید لاله گوش همسرتان را به آرامی ببوسید، لیس بزنید یا نوک بزنید.

شما همچنین می توانید با زمزمه کردن یا دمیدن آرام در گوش آنها برای احساس مور مور شدن بیشتر از این گیرنده های حسی استفاده کنید.

 

 

 

۱۶. گردن

وقتی نوبت به گردن می‌رسد، حتی کوچک‌ترین لمس می‌تواند کل بدن شما را مورمور کند. بازوهای خود را دور شریک زندگی خود بپیچید و ناخن های خود را در امتداد پشت گردن او بکشید و قبل از اینکه به سمت جلو حرکت کنید به سمت ناحیه پشت گوش حرکت کنید. قبل از اینکه به سمت لب ها حرکت کنید یا به سمت پایین بروید، به آرامی کناره ها و جلوی گردن را ببوسید.

 

۱۷. پایین پا و انگشتان پا

نقاط فشار در پایین پا می توانند جریان خون را افزایش دهند و احساس برانگیختگی را در صورت دستکاری درست افزایش دهند. فشارهای مختلف را هنگام ماساژ دادن پاها اعمال کنید تا زمانی که آنچه را که تحریک می‌کند پیدا کنید. اگر هر دو نفر به این کار علاقه دارید، بین ماساژ و لیسیدن پا به طور متناوب. به مکیدن آرام هر انگشت پا، یکی یکی ادامه دهید.

 

 

۱۸. فرنولوم

این قطعه الاستیک پوست در قسمت زیرین آلت تناسلی است، جایی که شفت به سر می رسد. این نقطه بسیار حساس است و محرک اصلی ارگاسم در افراد دارای آلت تناسلی است. برای دستیابی به آن، دست روغن کاری شده خود را روی محور عمودی به سمت بالا و پایین بلغزانید.

 

 

۱۹. پرینه

این تکه حساس پوست بین کیسه بیضه و مقعد قرار دارد. تقریباً از هر موقعیتی که در حین رابطه دارید می توانید به این ناحیه گرم  برسید. در حین کار دستی آن را مالش دهید یا در حین رابطه جنسی با پای خود ان را لمس کنید. از بند انگشت خود برای اعمال فشار در حالی که آن به جلو و عقب می‌لرزید، استفاده کنید. این کار را با نزدیک شدن به انزال انجام دهید تا به اوج لذت خود دست پیدا کنید.

 

 

۲۰. آلت تناسلی

گزینه واضح را تا آخر نگه داشتیم. در مقایسه با ۶۰۰۰ تا ۸۰۰۰ پایانه عصبی در کلیتوریس زنان، آلت تناسلی مردانه چندان عقب نیست. سر آلت تناسلی مردانه حدود ۴۰۰۰ پایانه عصبی دارد که آن را به یکی از اروژن ترین مناطق بدن مردان تبدیل می کند. نیاز به توضیح بیشتر نیست و شواهد درباره این نقطه کامل گویاست.

 

 

 

 سخن آخر

ارگاسم می تواند برای هر فردی متفاوت باشد و تنها از طریق تحریک جنسی رخ نمی دهد. افراد از هر جنسیت می توانند ارگاسم داشته باشند و افراد تراجنسیتی بعد از جراحی تایید جنسیت می توانند به ارگاسم برسند. ارگاسم می تواند اندورفین را آزاد کند که ممکن است بعد از آن باعث افزایش احساس آرامش یا شادی شود.

رضایت جنسی از مسائل مهم در زندگی می باشد. برای رسیدن به این امر شناخت بدن زن و مرد و نقاط حساس آنان ضروری است. کلیشه ها و تابو های جنسیتی گاهی مانع دستیابی به آگاهی در این زمینه می‌شود. بنابر این توصیه می شود اگر رضایت جنسی از رابطه با همسرتان ندارید، در اسرع وقت به مشاوران و زوج درمانگران مراجعه کنید.

 

 

 

 

منابع:

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر