اثرات پایدار محصولات مستهجن (پورن) بر مغز از زبان سالمید – قسمت اول

پورنوگرافی پورن فیلم و عکس مستهجن ترک خودارضایی ترک استمناء تاثیر بر مغز اعتیاد جنسی
بازدید 6899

پورنوگرافی پورن فیلم و عکس مستهجن ترک خودارضایی ترک استمناء تاثیر بر مغز اعتیاد جنسی

اگر مصرفکننده پورن هستید و یا عادت به خودارضایی دارید و هیچ اشکالی هم در آنها نمیبینید، این مقاله اصراری به تلقین اشکال در شما ندارد. همچنین این مقاله قصد ایجاد یک ترس اخلاقی و یا تعیین هنجارهای طبیعی و غیر طبیعی در رفتارهای جنسی را نیز ندارد. اما اگر احساس میکنید هرزهنگاری و خودارضایی به نوعی به شما و یا کسی که میشناسید آسیب رسانده است، اگر به دنبال بهبود شرایط هستید، به خواندن ادامه دهید.

 

امروزها دسترسی به محصولات عکس و فیلم مستهجن (یا به اختصار پورن) بسیار راحتتر از داشتن یک رابطه سالم بهمراه رابطه جنسی است. این محصولات علاوه بر تحریک حس کنجکاوی و هیجان، شهوتی را میپرورند که دیر یا زود باید تخلیه شود. پناه بردن به افکار و فانتزیهای ذهنی و احتمالاً خودراضایی پس از آن مسیری است که بی اغراق افراد بسیاری تجربه میکنند. نظرات در مورد استفاده از این محصولات متفاوت است. آموزه های دینی آنرا حرام، عده ای آنرا همراه با مضرات روحی و جسمی و برخی آنرا یک رفتار طبیعی و بی اشکال میدانند.

بلندترین صدای مخالف با پورن و خودارضایی یا استمناء شاید آموزههای دینی باشند. اما ذهن گرفتار این پدیده‏ها آنقدر مصمم است که حتی با وجود اعتقادات مذهبی براحتی تغییر رویه ندهد. از سوی دیگر ذهن افرادی که اولویت زیادی برای این آموزه ها قائل نیستند در قبال این مسائل سرسخت تر است. متاسفانه جستجوی در اینترنت نیز اکثراً منتهی به مطالبی نه چندان عمیق میشود. به همین دلیل در این سری مقالات سالمید قصد داریم به طور پژوهشی و علمی به بررسی اثرات پورن بر روی مغز انسان بپردازیم.

 

“شجاعت لایق کسی است که بر هوای نفس خود غلبه کند تا کسی که بر دشمنان خود پیروز شده است.

زیرا بزرگترین پیروزی در شکست نفس است.”

ارسطو

به عنوان خواننده این مقاله، شاید کنجکاو باشید که چرا صدها هزار مصرفکننده محصولات پورن در سراسر جهان بدنبال راهی برای ترک این عادت هستند. شاید خود شما نیز به نوعی درگیر این محصولات باشید. شاید علیرغم میلتان زمان زیادی را در اینترنت صرف نگاه کردن به آنها گذرانده باشید. ممکن است در رابطه جنسی به زحمت به ارگاسم میرسید. شاید گاهی به این فکر کرده اید که همسرتان جذابیت کاراکترهای پورن را ندارد و یا گرفتار علایقی شده باشید که از نظر عرف عجیب و یا حتی تحقیرآمیز به نظر میآید.

درک شخصی اینکه استفاده از پورن با بروز اشکالاتی در زندگی در رابطه است زمان نسبتاً زیادی میبرد. عده ای اشکالات را به ناراحتیهای روحی، استرس یا افسردگی نسبت میدهند. برخی کاهش تستسترون یا پا به سن گذاشتن را دلیل اصلی میدانند. عده ای نیز رو به مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشکان متخصص میآورند.

با وجود اعتقاد نویسنده به دین مبین اسلام، این مقاله از بعد دینی یا مذهبی به این پدیدهها نمیپردازد. این مقاله در مورد ساختار مغز ما و چگونگی پاسخ آن به شرایط به شدت متفاوت همچون مصرف بیش از حد و دائمی تنوع جنسی محصولات پورن است که امروزها تقریباً بلادرنگ و به وفور ارائه میشود.

اعتیاد به پورن

واحدهای عملیاتی مغز که وظیفه انتقال پیامهای عصبی را بر عهده دارند نورون یا Neuron نام دارند. مغز انسان تقریباً ۱۰۰ میلیارد نورون دارد. مثلاً وقتی احساس گرما میکنیم که نورونهای حسی پیام گرما را انتقال میدهند و متعاقباً دستور عکسالعمل توسط مغز صادر میشود. نورونها میتوانند با یکدیگر ترکیب شوند تا پیامهای جدیدتری تولید کنند. به اصطلاح گفته میشود وقتی نورونهایی از مغز باهم شروع به انتقال پیام میکنند، کم کم به یکدیگر متصل میشوند و تشکیل شبکه عصبی میدهند.

بررسی نشانههای مردان و زنانی که به نوعی مصرف کننده پورن هستند، به این واقعیت اشاره دارد که هرزهنگاری (پورنوگرافی) باعث تغییرات فیزیکی مهمی روی مغز آنها شده است. نورونهای مختلفی در مغز آنها، بابت مصرف پورن شروع به انتقال پیام لذت به مرکز مغز کردهاند که به مرور باعث اتصال آنها به یکدیگر شده است. عملاً هربار که هیجان جنسی را با ارگاسم از طریق خودارضایی تجربه کردهاند، ترشح دوپامین که پاداش آن عمل را انتقال میدهد، باعث تشویق و تثبیت نورونهای اتصال یافته شده است. این پاداش در حالی در مغز ایجاد میشود که در مقابل آن و بلافاصله هیچ پیامی بابت خجالت و یا شرمندگی منتقل نمیشود. لذا مغز آنرا رفتاری با پاداش و بدون تنبیه تفسیر میکند. این اتفاق معمولاً شروع یک عادت است.اعتیاد جنسی خودارضایی مستمر شدید بیش از حد تاثیرات بر مغز پورن

ماهیت فیزیکی مغز بدلیل تغییرات در اتصالات این نورونها در طی زندگی دچار تغییرات میشود. در اثر مصرف مستمر پورن و اتصال نورونهای مختلف برای انتقال احساس لذت و متعاقباً دریافت پاداش، مغز برای تسهیل و تشویق این رفتار خاص بمرور تغییر فیزیکی میدهد. البته این پاداش به مرور برای دیدن تصاویر قدیمی کمتر میشود و فرد را تحریک به دیدن تصاویر جدیدتر میکند. به همین دلیل است که تصاویری که قبلاً برای مغز به شدت تحریککننده بودهاند، پس از بارها مشاهده جذابیت کمتری دارند. به اعتقاد آقای Norman Doidge روانپزشک و نویسنده کتاب “مغزی که خود را تغییر میدهد”، این میتواند دلیلی بر این باشد که مغز تغییر یافته در اثر هرزه نگاری، همسر واقعی خود را دیگر کمتر هیجان انگیز میداند. [۱]

کاهش لذت از رابطه جنسی واقعی تنها مختص مغزهای تغییر یافته نیست. نتایج یک پژوهش که در ژورنال پزشکی JAMA Psychiatry که در می سال ۲۰۱۴ منتشر شد نشان داد که حتی مصرف متعادل پورن با کاهش لذت جنسی از شرایط واقعی در ارتباط است. [۲]

همچنین بر اساس یافتههای یک پژوهش از دانشگاه کمبریج، فعالیت مغزی افراد معتاد به الکل و مواد مخدر بسیار شباهت با مصرفکنندگان مستمر پورن دارد. اسکن ام.آر.آی مغزی از مصرفکنندگان مستمر پورن نشان داده است که مراکز پاداش مغز آنها در اثر دیدن پورن درست بمانند مغز یک فرد معتاد به الکل در اثر دیدن نوشیدنیهای الکلی، عمل میکند. [۳] از این رو، برخی به مصرفکنندگان مستمر پورن، معتادان پورن و یا معتادان جنسی نیز میگویند.

اختلال نعوظ

از نظر آقای Abraham Morgentaler، پروفسور ارولوژی دانشگاه هاروارد، امروزه مردان با پدیدهای جدید به نام اختلال نعوظ (عدم توانایی در راست نگه داشتن آلت در رابطه جنسی) مواجهاند. به زعم وی شاید نتوان آمار دقیقی از مبتلایان به این پدیده ارائه کرد اما میتوان گفت که قطعاً این یک واقعیت نادر نیست. [۴]  اختلال نعوظ میتواند دلایل مختلفی همچون بیماریهای قلبی، عروق گرفته شده، کلسترول بالا، فشار خون بالا، دیابت، چاقی و غیره داشته باشد. اما پژوهشهای اخیر دلیل تازهای برای این پدیده یافتهاند. نتایج تحقیقات یک تیم عصبشناسی دانشگاه کمبریج از تعدادی مصرفکننده مستمر پورن، نشان داد که بیش از نیمی از آنها دچار کاهش شهوت و حتی اختلال نعوظ در برابر زنان هستند که البته در قبال پورن چنین مشکلاتی را نداشتند. [۵]

تشخیص اختلال نعوظ مربوط به پورن و خودارضایی
اختلال نعوض بر اثر مصرف پورن و خودارضایی

سوال اینجاست که چطور میتوان فهمید که اختلال نعوظ در ارتباط با مصرف پورن است و یا دلایل دیگری دارد. قطعاً اولین قدم برای تشخیص دلیل، مراجعه به ارولوژیست و احتمالاً درمان داروییست. افرادی که در اثر پورن یا فانتزیهای توسعه یافته حاصل از مصرف پورن، خودارضایی میکنند و اختلالی در نعوظ و ارگاسم ندارند اما در عین حال بدون مصرف پورن و یا تفکر به فانتزیهای جنسی به همان راحتی قادر به خودارضایی و رسیدن به ارگاسم نیستند، به احتمال زیاد دچار اختلالات نعوظ حاصل از پورن هستند. در مراحل شدیدتر این اختلالات، نعوظ و رسیدن به ارگاسم در خودارضایی حتی با وجود پورن نیز مشکل است. این افراد بیش از هر نوع دارویی نیاز کمک برای کنار گذاشتن رفتارهای قدیمی خود یعنی پورن و خودارضایی دارند. همانطور که پیشتر گفته شد مغز این رفتارها را با اعمال تغییرات فیزیکی برای تسهیل اتصال نورونها و متعاقباً ترشح دوپامین به عنوان یک فعالیت بهمراه پاداش تفسیر میکند که ما به آنها عادت میگوییم. این فرآیند بسیار مشابه اعتیاد به مواد مخدر است لذا به فرآیند این تغییرات اصطلاحاً اعتیاد جنسی حاصل از پورن نیز گفته میشود.

چرخه فانتزی، پورن و خودارضایی

این چرخه همان اتفاقیست که حاصل از اتصال نورونها برای انتقال پیام لذت و دریافت دوپامین به عنوان پاداش است. ماهیت پاداش دهنده این فرآیند، پشیمانی احتمالی پس از هر بار طی کردن چرخه را کم اثر میکند. عملاً نورونها اتحادی به ظاهر برد-برد را رقم میزنند که همانطور که گفتیم بمرور مغز را دچار تغییرات فیزیکی میکند. درک عوارض این چرخه معمولاً با تلاش برای خارج شدن از آن رخ میدهد. اما خارج شدن از آن چالشهای خاص خود را دارد. بخصوص وقتی مغز، چرخه را به عنوان یک راه حل تفسیر میکند.

چرخه پورن فانتزی و خودارضایی مراحل اعتیاد جنسی فانتزی استمنا پشیمانی تکرار
چرخه فانتزی، پورن و خودارضایی، تفسیر سالمید از فرآیند اعتیاد جنسی است. این چرخه ۸ مرحله مشخص دارد که البته اندازه و شدت هر مرحله در افراد مختلف متفاوت است. به طور کلی نخستین مرحله، خودداری نفس از ورود به چرخه است. شدت خودداری میتواند حسب پیشرفتگی مغز در چرخه، کم و یا زیاد باشد. معمولاً فرد با یادآوری جرقههای تحریک آمیز کم کم از مرحله خودداری گذار میکند. مرحله جرقهها عملاً مرور شرایط و مطلوبیتهای حاصل از تکرار چرخه و اتصال نورونها است. عملاً اتصال یکباره نورونها، انتقال پیام لذت و ترشح دوپامین اتفاقیست که در این مرحله رخ میدهد. در مرحله فانتزیها، همین فرآیند با سرعتی آهستهتر رخ میدهد. وقتی دوپامینهای حاصل از توسعه فانتزیها بمرور کم میشود، فرد برای ادامه لذت دست به دامن پورن میگردد. این سه مرحله فانتزی، پورن و خودارضایی، بدون رسیدن به ارگاسم ممکن است بارها تکرار شود. در واقعیت تفاوت اصلی این چرخه و رابطه جنسی سالم و واقعی عملاً همین لوپ یا چرخه داخلیست. مغز گرفتار در چرخه از تکرار این سه مرحله بسیار بیشتر از ارگاسم جنسی لذت میبرد و لذا میتواند به طور نامحدود و با خودداری از ارگاسم به رفتار همراه با پاداش خود، بدون پشیمانی ادامه دهد. مرحله پشیمانی پس از ارگاسم نیز حسب وضعیت فیزیکی مغز فرد میتواند شدید و یا سست باشد. پس از عبور از این مرحله، مغز و بدن فرد به بازیابی وضعیت عادی میپردازند. این وضعیت تا رسیدن به شرایط آمادگی برای ورود مجدد به چرخه ادامه دارد.

بسیاری از مصرفکنندگان پورن آنرا یک راه حل برای بیحوصلگی، ناکامی جنسی، تنهایی و یا استرس میدانند. اما تقریباً از شش سال قبل برخی مصرفکنندگان پورن شواهدی از بروز اشکالاتی را گزارش کردند. این جملات مربوط به یکی از این گزارشهاست:

“در حدود سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ افرادی که احساس می‌کردند چندان در راست نگه داشتن آلت (نعوظ) موفق نیستند، رو به مشاهده محصولات پورن و بعضاً پورن‌های شدید آوردند و متوجه شدند بهمراه خودارضایی می‌توانند به نعوظ بسیار خوبی دست پیدا کنند. جالب‌تر اینکه هزاران نفر موارد اینچنینی را پس از مشاهده گزارش‌های اولیه مطرح کردند.
با توجه به این گزارش‌ها به نظر می‌رسید مصرف‌کنندگان پورن، محصولات بسیار مستهجن را جایگزین زنان واقعی کرده‌اند که در هیچ شرایطی به اندازه این محصولات تحریک آمیز نیستند. بنابراین بسیاری حدس زدند که با خودداری از مصرف این محصولات مجددا به جنس مخالف واقعی علاقه نشان دهند.

 

فقر اطلاعات و کمبود منابع برای پرداختن به این مطالب باعث شد آ‌ن‌هایی که در برقرار کردن ارتباط با جنس مخالف مشکل داشتند و یا پسرانی که هیچگاه رابطه جنسی را تجربه نکرده بودند اعتماد به نفس خود را بیش از پیش از دست دهند و احساس کنند هیچگاه نخواهند توانست رابطه‌ای واقعی و همراه با مسئولیت پذیری، همانند اطرافیان خود داشته باشند. این باعث انزوای بیشتر آنها می‌شد.

اما پس از ترک استفاده از محصولات پورن همین افراد گزارش‌هایی از بهبود وضع اختلال نعوظ‌شان و همچنین بازگشت اشتیاقشان به جنس مخالف واقعی را ارائه کردند. حتی افسردگی و استرس‌های اجتماعی کمتر شده بود و اعتماد به نفس بهتر. احساس موفقیت و بازگشت به دنیای واقعی…

من یکی از همین افراد بودم. من در روابطم با زنان شکست‌های بسیاری را تجربه کرده بودم. در شرایطی که همه رسانه‌های امروزی به نوعی از جاذبه‌های جنسی برای بمباران ذهن مخاطبین استفاده می‌کنند، من مدام احساس ناتوانی بیشتری می‌کردم. یکسال پیش از اینکه پورن را ترک کنم حتی به روانپزشک نیز مراجعه کردم که تشخیص داد دچار اشکالات و افسردگی استرسی-اجتماعی شدید شده‌ام. برای درمان، مصرف قرص‌های ضد افسردگی را برایم تجویز کرد که هیچگاه راضی به مصرف آنها نشدم.

اما وقتی به این نتیجه رسیدم که اصلی‌ترین اشکال زندگی من که هر لحظه در ذهنم بود می‌تواند درمان شود، بزرگترین سنگ مانع پیشرفت از وجودم برداشته شد. من هم مانند بسیاری از افرادی که شروع به ترک پورن و خودارضایی کرده بودند، نشانه‌هایی از برگشت قدرت و اعتماد به نفس می‌دیدم. امروز ۱۰۹ روز است که پاکم. احساس خوشحالی می‌کنم و اعتماد به نفس دارم و در روابط اجتماعی موفق ترم. حتی باور دارم که در تقابل با مشکلات باهوش تر عمل می‌کنم…”

جالب است بدانید که که اولین افرادی که اشکالات مربوط به مصرف پورن را گزارش کردند از برنامه‏نویسان و متخصصان صنعت آی تی بودند زیرا آنها بسیار زودتر از بقیه این محصولات هیجان انگیز را کشف کرده بودند. اینها مربوط به این گزارشهای اولیه است:

“اوایل مجله‌ها و عکس‌های پورن چندان مسئله‌ای نبود و هرزگاهی برای تفریح به آنها نگاه می‌کردم. اما از وقتی پی به دنیای نامحدود پورن در اینترنت بردم ولع و هوسم برای مصرف، بیشتر و بیشتر می‌شد. در کمتر از ۶ ماه، مصرف من از کنترل خارج شده بود. سال‌ها عکس و مجله پورن انقدر من را گرفتار نکرد که این شش ماه لعنتی کرد.”

“کاملاً یادم می‌آید که می‌خواستم چند ویدئو را همزمان با هم دانلود کنم. انگار میخواستم تا وقت هست بیشتر و بیشتر ببینم.”

“سایت‌هایی که فیلم‌های پورن را بدون نیاز به دانلود و به طور مستقیم پخش می‌کنند عملاً هسته کوکائینی پورن اینترنت هستند. در آنها هرچه بخواهی هست. هر روز فیلم جدید گذاشته می‌شود اصلا شاید هر روز و هر ساعت. من همیشه می‌توانستم چیز جدیدی پیدا کنم.”

“اینترنت پر سرعت همه چیز را عوض کرد. خودارضایی من در روز به بیش از یک‌بار رسید. حتی اگر نمی‌خواستم خودارضایی کنم، پورن برای من راهی بود برای از بین بردن استرس و خواب راحت. پورن در تحریک جنسی واقعاً به من کمک می‌کرد. یادم میآید که پیش از رابطه جنسی با همسرم هم پورن نگاه می‌کردم چون او نمی‌توانست راضی‌ام کند. گاهی وقت‌ها تاخیر در انزال مشکل بزرگی بود. ارضا شدن در آمیزش دهانی و حتی واژنی برایم واقعاً مشکل شده بود.”

“کم کم رابطه جنسی واقعی با همسرم غیر طبیعی و مصنوعی به نظر می‌رسید. انگار مغزم دیدن پورن و خودارضایی جلوی مانیتور را طبیعی‌تر می‌دانست!”

 

تقریباً هروقت در مورد این پدیدهها صحبت میشود افرادی هستند که ارتباط این مشکلات با پورن را رد میکنند و حتی مصرف قرصها و داروهای روحی و جنسی را توصیه میکنند. حتی بسیاری از افراد مبتلا نیز چنین ارتباطی را مشکوک میدانند و یا رد میکنند. معمولاً تا مدتی مصرف پورن و خودارضایی کنار گذاشته نشود نمیتوان چندان به تاثیرات بهبود اعتقاد آورد. اما در مواردی هم آنقدر علائم زیاد است که باید زودتر به فکر چاره بود:

“بعد از سال‌ها مصرف پورن، اختلال نعوظ شروع شد. هرسال بدتر از سال پیش می‌شد و برای داشتن نعوظ به پورن‌های متفاوت‌تر نیاز داشتم. واقعا نگران شده بودم و این نگرانی مرا بیشتر به سمت پورن‌های عمیق و شدید پیش می‌برد. اما حالا احساس می‌کنم هر چقدر سعی میکنم کمتر پورن ببینم، فانتزی بسازم و خودارضایی کنم مشکلات نعوظم کمتر می‌شود. الان پس از چندماه ترک عادت‌هایم نارسایی‌های نعوظ ازبین رفته‌اند. من شفا یافته‌ام.”

و در مواردی همانطور که گفته شد اوضاع وخیم تر است:

“این چیزی است که با آن مواجه‌ام: بداخلاقی، خستگی، مشکل در خوابیدن (حتی قرص‌های خواب‌آور کمک چندانی نمی‌کنند)، رعشه و لرز، نداشتن تمرکز، نفس تنگی و افسردگی…”

“من با اعتیادهای زیادی در زندگیم جنگیده‌ام. از نیکوتین تا الکل و سایر زهرماری‌ها. من همه را شکست داده‌ام ولی این یکی از همه سخت تر بود. نیاز شدید، افکار دیوانه‌وار، نخوابیدن‌ها، احساس نا‌امیدی، افسردگی، بی ارزش بودن، و خیلی چیزهای منفی دیگر تجربه‌هایی بودند که با مصرف پورن داشتم. پورن آنقدر بدجنس و وحشتناک است که دیگر هیچوقت نمی‌خواهم در زندگیم به آن گرفتار شوم… هیچوقت.”

 

اما همیشه گزارشها پس از ترک پورن و خودارضایی مثبت نیست. برخی از افرادی که به طور مرتب پورن مصرف میکردند، صرف نظر از اینکه اختلال نعوظ داشتند یا خیر به طور موقت هرگونه شهوت جنسی را از دست داده بودند. حتی بعضی از آنهایی که در نعوظ هیچ مشکلی نداشتند پس از ترک پورن در نعوظ دچار مشکل میشدند:

 

“من مطلقاً هیچ تمایل جنسی ندارم. دیگر خبری از راست شدن‌های یکهویی نیست. خیلی عجیب است که زنی زیبا را می‌بینم و با خودم می‌گویم چقدر زیباست اما هیچ تمایل جنسی ندارم. این تجربه برای من عجیب و حتی ترسناک است. انگار که عقیمم کرده باشند!”

 

این افراد نیاز به زمان بیشتری دارند تا شهوت طبیعی در آنها زنده شود. حتی ممکن است ماهها طول بکشد. فرضیهای مطرح شده است که این افت درشهوت را در ارتباط با تغییرات بیولوژیکی مغز و بدن انسان میدانند. دانشمندان افت نسبی شهوت را در موشهایی که به شدت در جفتگیری فعالند را نیز گزارش کردهاند. [۶] از آنجاکه ساختار پایه‏ای مغز موشها به شدت به ساختار مغز انسان شباهت دارد به نظر میرسد این فرضیه درست باشد.

پژوهشهای اخیر نشان میدهد که مقدار مصرف محصولات پورن با وقایعی چون افسردگی، اضطراب، استرس و روابط اجتماعی ضعیف همبستگی دارد. [۷] همچنین وقایع دیگری چون رضایت جنسی و رابطهای کمتر، تغییرات در تمایلات جنسی [۸]  کیفیت پایین زندگی و سلامتی، [۹] و اشکالات عاطفهای در زندگی روزمره [۱۰] نیز با مصرف پورن همبستگی دارد. اما اشکالات جدیدی نیز توسط مبتلایان به پورن گزارش شده است: کاهش در انگیزه و اعتماد به نفس، عدم تمرکز، عدم تمایل به انسانها، اشکالات جنسی، توسعه تمایلات جدید و بعضاً عجیب.

افرادی که در اوایل سنین بلوغ، مصرف پورن را شروع کردهاند، بسیار به ندرت و به سختی قانع میشوند که مشکلاتشان در ارتباط با پورن است. ذهن این افراد پیش از آنکه دنیای بدون پورن را تجربه کند، پورن را به عنوان واقعیت پذیرفته است و لذا تا زمانی که با کاهش و یا ترک مصرف، وضعیت جدید را تجربه نکنند، پذیرفتن این ارتباط چندان میسر نیست.

خودآزاری

تحقیقات دانشگاه آکسفورد نشان میدهد که اعتیاد متوسط و یا شدید به پورن در ارتباط با افزایش ریسک خودآزاری است [۱۱] به این گزارشها توجه کنید:

“من بارها در زندگی‌ام قصد خودکشی داشته‌ام. تنها وقتی توانستم پورن را ترک کنم متوجه ارتباط آن‌ها شدم. الان ۱۱۵ روز است که از آن چرخه خارج شده‌ام. هنوز سخت است اما رابطه واقعی با همسر زیبایم به من امید می‌دهد.”

“فاصله گرفتن از پورن واقعاً تفاوت ایجاد می‌کند. من فکر می‌کردم ترک پورن واقعاً ممکن نیست تا زمانی که به این باور رسیدم که راه ترک آن خودکشی است. اما دانستن یک چیز که قبلاً نمی‌دانستم کمک زیادی به من کرد: افرادی که پورن‌های خاص مثل همجنس‌بازی را می‌بینند بعضاً این کار را برای رسیدن به تحریک جنسی انجام می‌دهند. حتی تولید کننده‌های این نوع پورن‌ها هم می‌گویند که مخاطبین آنها افراد همجنسگرا نیستند! گاهی فکر می‌کردم شاید واقعاً همجنس‌گرا شده‌ام اما بعدها فهمیدم که اینها تنها حاصل توهمات مصرف مستمر پورن بوده است.”

“به عنوان یک نوجوان بسیار ورزشکار، باهوش و برون‌گرا بودم. همیشه خوشحال بودم و دوستان بسیاری داشتم. اما همه اینها در ۱۱ سالگی تغییر کرد. تقریباً هر نوع پورنی را که فکر کنید دیده‌ام. کم کم دچار نا‌امیدی شدید و اضطراب شدم. ۱۵ سال بعدی زندگی من واقعاً فلاکت بار بود. بسیار ضد روابط اجتماعی شدم. با کسی صحبت نمی‌کردم و تنها غذا می‌خوردم. از همه متنفر بودم. با اینکه در بسیاری از رشته‌های ورزشی بهترین بودم اما همه را کنار گذاشتم. نمره‌هایم اکثراً ناپلئونی بود. از تمام آن روزها بیزارم.”

ادامه دارد

چرخه فانتزی، پورن و خودارضایی، زنجیریست که بی سر و صدا مغز را در تسخیر خود در میآورد. حسب حجم مصرف پورن، فردی که در درون این چرخه گرفتار است، ممکن است تا زمانی که سعی برای شکستن این چرخه نکند، پی به اشکالات غیرطبیعی نبرد زیرا مغز او مشکلات را طبیعی میداند. اتصالات نورونها برای انتقال احساس لذت و دوپامینهای پاداش دهنده به مرور زمان شاهراهی فیزیکی در مغز برای تسهیل این چرخه ایجاد میکنند. این فرآیند از نظر مغز آنقدر طبیعی است که احساس و باورهای اعتقادی چندان قابلیت نفوذ به آن را نداشته باشند. خارج شدن از این سیکل غیر ممکن نیست اما به نظر نمیرسد با راهی جز پذیرفتن منطقی حقیقت میسر باشد. این زنجیره آنقدر محکم است که احساس و باورهای اعتقادی چندان قابلیت نفوذ به آن را نداشته باشند. در قسمت اول مقاله به شناخت تاثیراتی که مصرف مستمر پورن بر مغز میگذارد بر اساس نتایج پژوهشها و همچنین گزارشها و مشهودات واقعی پرداختیم. در قسمت بعدی به علائم مشترک افراد مبتلا به چرخه، با بررسی اطلاعات شهودی و همچنین در قسمتهای آتی به بررسی فرآیند شکستن چرخه پورن خواهیم پرداخت.

 

قسمت دوم: اثرات پایدار محصولات مستهجن (پورن) بر مغز از زبان سالمید

 

منابع:

[۱] Wilson, Gary (2014-08-25). Your Brain on Porn: Internet Pornography and the Emerging Science of Addiction. Commonwealth Publishing.

[۲] Simone Kühn and Jürgen Gallinat, “Brain Structure and Functional Connectivity Associated With Pornography Consumption: The Brain on Porn,” JAMA Psychiatry (2014), doi: 10.1001/ jamapsychiatry. 2014.93.

[۳] “Independent: Pornography addiction leads to same brain activity as alcoholism or drug abuse, study shows,” http://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/health-news/pornography-addiction-leads-to-same-brain-activity-as-alcoholism-or-drug-abuse-study-shows-8832708.html.

[۴] “LIVE BLOG: Porn-induced erectile dysfunction and young men,” 16×9 (TV), March 31, 2014, http://globalnews.ca/news/ 1232800/ live-blog-porn-induced-erectile-dysfunction-and-young-men.

[۵] Valerie Voon, et al., “Neural Correlates of Sexual Cue Reactivity in Individuals with and without Compulsive Sexual Behaviours”, PLOS One (2014): DOI: 10.1371/ journal.pone. 0102419.

[۶] G. Rodríguez-Manzo, I.L. Guadarrama-Bazante, A. Morales-Calderón, “Recovery from sexual exhaustion-induced copulatory inhibition and drug hypersensitivity follow a same time course: two expressions of a same process?” Behav Brain Res 217/ 2 (2011): 253-260, doi: 10.1016/ j.bbr. 2010.09.014.

[۷] Michael E. Levin, Jason Lillis, Steven C. Hayes, “When is Online Pornography Viewing Problematic Among College Males? Examining the Moderating Role of Experiential Avoidance,” Sexual Addiction & Compulsivity 19/ 3 (2012): 168-180, doi: 10.1080/ 10720162.2012.657150.

[۸] E.M. Morgan, “Associations between young adults’ use of sexually explicit materials and their sexual preferences, behaviors, and satisfaction,” J Sex Res 48/ 6 (2011): 520-530, doi: 10.1080/ 00224499.2010.543960.

[۹] J.B. Weaver 3rd, et. al., ” Mental- and physical-health indicators and sexually explicit media use behavior by adults,” J Sex Med. 8/ 3 (2011): 764-72, doi: 10.1111/ j. 1743-6109.2010.02030. x.

[۱۰] Andreas G. Philaretou, Ahmed Y. Mahfouz, Katherine R. Allen, “Use of internet pornography and men’s well-being,” Men’s Studies Press 4/ 2 (2005): 149-169, doi 10.3149/ jmh. 0402.149.

[۱۱] Kat Daine, et al., “The Power of the Web: A Systematic Review of Studies of the Influence of the Internet on Self-Harm and Suicide in Young People,” PLoS One, October 30, 2013, doi: 10.1371/ journal.pone. 0077555.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. Reza گفت:

  این یکی از بهترین مقاله هایی بود که تو این زمینه خوندم و خیلی دیدگاه خوبی بهم داد. ممنونم از زحمتی که برای تهیه این مقاله کشیدید

  1. سالمید گفت:

   ممنون از لطف شما

 2. علیرضا گفت:

  بسیار عالی لطفا بقیش رو هم بتویسید

  1. سالمید گفت:

   ممنون از شما ان شاء الله چشم.

   1. امید گفت:

    سلام من یک جوان مجرد ۲۹ ساله هستم که سالهاست پورن نگاه میکنم و طبق مطالعاتی که در مورد تاثیر پورن بر مغز خواندم میبینم که تمام این بلاها به طور کامل و صددرصد بر مغز من امده…و تو مقاله ایی دیگر خواندم که با ترک تنها این تاثیرات ضعیف میشه ولی هیچوقت از بین نمیره این تاثیری که بر مغز گذاشته…حالا میخوام بدونم که آیا میشه مغز به حالت اولش برگرده و سالم بشه؟ ضمنا من الان هم رابطه جنسی دارم ولی به اندازه کافی تحریک نمیشم و احساس لذت ندارم

    1. سالمید گفت:

     سلام دوست عزیز جای نگرانی نیست اگر اعتیاد خود را ترک کنید مغز قابلیت ترمیم کامل خود را طی زمان دارد.
     اما اگر به اینکار ادامه دهید ولو اگر آنرا فقط کاهش دهید فرآیند بهبود آهسته و طولانی خواهد شد.
     لذا لازم است در اسرع وقت تصمیم بگیرید، مطالعه کنید، روی خود کار کنید و کم کم از مصرف پورن و ارضای مصنوعی جنسی فاصله بگیرید و طی این مسیر نا امید نشوید.

    2. امیرحسین گفت:

     سلام، شاید جالب باشه براتون اما من با بیش از ۴۵ سال سن و بیش از ۱۵ سال زندگی مشترک، پورن نگاه میکنم. البته شاید نه به اندازه چندین ساعت در روز و همه روزه، اما همین مقدار هم همون تاثیرات رو رو من گذاشته. اثراتی مانند، نگاه جنسی به اکثر افراد و نزدیکان حتی تا قوم و خویش نزدیک که واقعا ترسناک و مدام ناراحتم میکنه، مشکل در نعوظ خوب و محکم در رابطه ام با همسرم که خوب واقعا اذیتم میکنه. نخوابیدن های طولانی شبانه تا چند ساعت که خوب روز بعد بیحالم میکنه.
     همین دیروز یه فیلم دیدم به اسم دان جان که واقعا تفکراتم رو تغییر داد و الان جدی تر از قبل دنبال ترک هستم. البته که فیلم بسیار صحنه دار هست و باید تنهایی دید، اما من که بیشتر به خاطر فانتزی ذهنی دانلودش کرده بودم، بعد از دقت زیاد در فیلم متوجه پیام فیلم شدم. به‌نظرم جالبه اگر ببینید و تازه می‌فهمید که این موضوع چقدر در دنیا شایع شده و مشکلات زیادی رو بوجود آورده. امیدوارم بتونم سریع خودم رو خلاص کنم و به روال عادی زندگی زناشویی و خانوادگی برگردم

 3. حسین گفت:

  نهایت تشکر و سپاس رو از نویسندگان این مقاله دارم و مشتاقانه منتظر مقالات بعدیتون هستیم. مقالات و نوشته های زیادی در مورد این قضیه توی فضای مجازی وجود داره.اما به جرات و بدون تعارف این مقاله یکی از تاثیر گذارترین مقالاتی بود که خوندم.بسیار بسیار بسیار سپاس

 4. amirhossien گفت:

  ممنونم از اونی که این مطالب رو نوشته اجرش باخود خدا دوستت داریم نویسنده

 5. Munir گفت:

  ممنون از مقاله خوب تان لطفً میشه بگویید اگر نزد چی گونه متخصص مراجعه نماییم متخصص عصبی ارتباط به این موضوع دارد یا متخصص جنسی بدرود منتظر جواب هستم

  1. سالمید گفت:

   در ایران روانشناسان بیشتر به حل اینگونه مشکلات میپردازند.

 6. سروش گفت:

  مطلب خوبیه ، ولی آیا راه حلی هم ارائه کردید؟ برای یه جوون تو ایران که اگه خیلی شانس بیاره میتونه تو بیست و پنج سالگی ازدواج کنه ، راه حلی هم وجود داره؟ تا حالا فکر کردید که فاصله بین دوازده تا بیست و پنج سال رو چجوری میشه دووم آورد ؟ راه حل هم بدید این مطالب رو خیلی ها میدونن .

 7. نوید گفت:

  بسیار دقیق و علمی نوشته شده بود

 8. پوریا گفت:

  بینظیر بود ممنون

 9. mohammadhasanpoor69 گفت:

  با سلام قسمت دوم و سوم رو کی میزارین؟

  1. سالمید گفت:

   سلام ان شاءالله بزودی مطالب بیشتری در این مورد تهیه خواهد شد.

 10. mahdi گفت:

  درود
  من از خودارضایی رنج میبردم رفتم پیش روانپزشک گفت هیچ مشکلی خود ارضایی نداره واز نظر علمی چیزی اثبات نشده حالا موندم چیکار کنم علم شما رو بپذیرم یا اونا رو

  1. سالمید گفت:

   سلام
   همینکه این مقاله را مطالعه کرده اید و همینکه میفرمایید از خودارضایی رنج میبرید نشاندهنده اینست که در درون خود متوجه چیزی شده اید که به نظرتان درست نیست و برای اینکه درک کنید اشکالی وجود دارد کفایت میکند.
   اینکه در آینده به داشتن رابطه سالم خود افتخار خواهید کرد یا به خودارضایی هایی که در انزوا و پنهانی انجام داده اید، تصمیم امروز شماست.

 11. حمید گفت:

  واقعا عالی و مستند بود. بر خلاف یاسر وب سایت ها و مقالات مطالعه شده مطالب عمقیق و آموزنده بود. الان که این مطالب رو خوندم خودم و چرخه ۱۸ ساله زندگی خودم رو دیدم. واقعا دس مریزاد. موفق باشید.

  1. سالمید گفت:

   سلام سپاسگزاریم. ان شاءالله باقی عمر سلامت و عاقبت بخیر باشید.

 12. یوسف گفت:

  سلام مقاله بسیار خوبی بود راستش منم به پورن اعتیاد دارم آیا پس از ترک مغز انسان به حالت عادی برمیگرده؟

  1. سالمید گفت:

   سلام بله مغز این قابلیت را دارد. باید سعی کنید ۹۰ روز از هر آنچه مغز شما به آن پورن میگوید اجتناب کنید و یا در معرض قرار گرفتن آنها را به حداقل برسانید. حتی اگر بارها موفق نشدید نا امید نشوید و دوباره تلاش کنید. بدانید که انسانهای زیادی در سرتاسر دنیا مشغول ترک این اعتیاد هستند و موفق هم میشوند.

   1. Star گفت:

    یعنی برای این که تاثیر مخربش از بین بره تا ۹۰ روز باید با همسرم هم رابطه برقرار نکنم؟
    یعنی با این کار این بیمیلی و عدم ارگاسم از بین میره؟

    1. سالمید گفت:

     سلام دوست عزیز نه اتفاقا کل حرف اینه که با همسرتون رابطه داشته باشید چطور به این نتیجه رسیدین؟
     بسیاری از مشکلات در روابط از جمله اختلال نعوظ و سردی به همین مسائل ارتباط پیدا میکنه.

 13. علی گفت:

  آفرین برشما. دستتون درد نکنه. واقعا علمی ترین و فوق العاده ترین مقاله ای بود که تا الان در زمینه پورن خوندم. خداوکیلی محشر بود.

 14. جواد گفت:

  بسیار عالی و تأثیر گذار بود. واقعا متحول شدم.. .. کاملترین مقاله اینترنت تاکنون

 15. میلاد گفت:

  سلام نهایت تشکر و قدردانی را دارم واقعا بهترین مقاله ای بود که تا بحال خوندم

 16. کاظم گفت:

  سلام و خسته نباشید
  من قبل از اینکه این مقاله رو بخونم شروع به ترک خود ارضایی کردم چون احساس کرده بودم پورن و خود ارضایی چه تاثیرات وحشتناکی رو چرخه جنسی خودم گذاشته کلا به جایی رسیده بودم که حتی با دیدن پورن هم تحریک نمیشدم یعنی هیچ چیزی دیگه منو تحریک نمیکرد اما به لطف خدا پورن و خود ارضایی رو مدتی است که دیگه کلا ترکش کردم دارم یواش یواش احساس میکنم اون شور و هیجان داره بهم برمیگرده.
  اما تشگر از بابت مقاله شما چون با خوندن این مقاله متوجه شدم که پورن و خود ارضایی چه تاثیری میتونه رو ذهن انسان بزاره.

  1. سالمید گفت:

   سلام احسنت موفق باشید.

 17. علیرضا گفت:

  اره خب خودمون میدونیم پورن بده.
  اما دقیقا یه جوون که ازدواج نکرده باید چیکار کنه؟
  به جوون بیکار زن نمیدن. جوون بیکار پول نداره صیغه کنه. جوون بیکار دنبال لیسانس گرفتن بی ارزشیه که بدون اون لیسانس عمرا بهش کار بدن
  گند زده شده به زندگی جوون ها. بغیر از خودارضایی دقیقا چه راه حلی پیش پاشونه؟
  شما بگو ما هم همون کارو بکنیم.
  خوشحالیمون اینه که اقا درکمون میکنه. حرفمون رو هم قبول نداره مهم نیست!

  1. سالمید گفت:

   کسی که تو شرایطی که شما فرمودید داره زندگی میکنه واقعا چالشهای بزرگی داره. نفس ما هم از جای گرم بلند نمیشه اما اعتقاد داریم اگر همت کنه و در راه درست و منطقی قدم برداره و صبور باشه در راهش گشایش ایجاد میشه ولو از جایی که خبری ازش نداشته. داشتن رابطه جنسی قطعاً ضروریه اما از نظر علمی بدن شما ساز و کار لازم برای مقابله با شرایطی که رابطه جنسی سالم ندارید و نمیخواید خودارضایی کنید رو داره.
   اینکه به راه درست، یعنی رابطه جنسی سالم اعتقاد داشته باشید و بهش فکر کنید و به سمتش ولو یک قدم کوچک بردارید (مثلاً کم کم بین خودارضایی فاصله بندازید و مطالعاتتون رو بیشتر کنید) شروع ماجراست. اما اینکه بشینید یک گوشه و نا امید بشید چون شرایط مساعد نیست اصلا بهانه و توجیه خوبی نیست. میدونید همینکه از هر روشی به این مقاله رسیدید و خوندینش یک قدم کوچکه؟
   شما و هر انسان، فارغ از مکان و زمان لایق یک رابطه سالم و لذت بخش جنسی است که منجر به آرامش جسم و روحش میشه. بدن شما برای پورن و خودارضایی طراحی نشده. همونطور که غذا خوردن تنها راه تامین نیاز بدن نیست اما بدیهی ترین و درست ترین مسیریه که خلقت شما در اختیارتون گذاشته. سایر روشهای غذارسانی به بدن در شرایط خاص اولویت پیدا میکنند و هیچ وقت یک راه حل دایمی، جایگزین، لذت بخش و واقعی نیستند.
   در مورد رابطه جنسی هم مسئله همینه. اینکه بدونید و باور کنید لیاقت انسان بسیار بیشتر از تفکرات و فانتزی و همبستر شدن با خودش هست قدم اوله. قدمهای بعدی خارج شدن از مسیر غلط و حرکت در مسیر درسته ولو آرام و سخت.
   شما قدم اول رو با خوندن این مقاله برداشتید. قدمهای بعدی رو بردارید. بیشتر مطالعه کنید. بین خودارضایی و نیاز به دیدن پورن فاصله بندازید. به رابطه سالم فکر کنید. اگر شکست خوردید خودتون رو سرزنش نکنید و باز شروع کنید. تا وقتی پشتکار داشته باشید نتایج شگفت آوری که آرام آرام احساسشان خواهید کرد ایمان شما را تقویت خواهد کرد.
   به امید ثبات قدم و موفقیت.

 18. سعید گفت:

  سلام . مطلب خیلی خوبی بود ممنون
  ولی احساس میکنم واسه من ۲۹ ساله دیگه دیر شده باشه
  تازه عقد کردم و متوجه این مشکل شدم و کاملا مطمین هستم بخاطره پورن
  قطعا اگر میدونستم هیچ وقت ازدواج نمیکردم
  آیا واقعا امیدی هست که با عدم خود ارضایی این مشکل حل بشه ؟؟؟؟
  لطفا جواب بدید اگر میتونید

  1. سالمید گفت:

   سلام دوست محترم.
   ماهی رو هر وقت از آب بگیرید تازه است. سعیتان را کنید. اما به موازات تلاش برای ترک این عادت حتماً به پزشک متخصص مراجعه کنید زیرا ممکن است مشکل فقط مربوط به این مسئله نباشد.

 19. مسعود گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  راستیتش من دچار اختلال نعوظ شدم و آزمایش خون هم دادم و پیش دکتر اورولژ هم رفتم و هیچ مشکلب ازنظر فیزیکی ندارم و با مطالعه مطالب شما و مطالب مشابه متوجه تاثیر پورن در زندگی جنسیم شدم.سوال بنده اینه که آیا با ترک پورن مشکل نعوط بنده درمان میشه و چقدر درمان این مشکل زمان میبره(حدودا چند ماه؟) و دوم اینکه به جز ترک در حین درمان کار دیگری هم لازم هیت برای بهبود یا فقط ترک پورن کفایت میکند؟
  بسیار ممنون از مطالب شما،خدا خیرتون بدهد.

  1. سالمید گفت:

   سلام اگر اختلال شما بدلیل مصرف پورن باشد باید برای ترک آن اقدام کنید. در صورت موفقیت باید انتظار بهبود وضعیت را پس از چندماه داشته باشید.

 20. ..... گفت:

  مقالتون عالی بود من یکم سنم واسه خودارضایی و اینا کمه ۲۰سال واقعا کمه مقالتون واقعان نظرمو عوض کرد و دستتون واقعا درد نکنه زحمت زیادی کشیدین

  1. Ali گفت:

   خخخخ، داداش ما از ۱۳ سالگی شروع کردیم :)))

 21. بهرام گفت:

  با سلام و خسته نباشی
  مقاله بسیار مفید و قابل توجه هست
  تشکر از زحمات شما

 22. كاربر گفت:

  خیلی عالی و منطقی بود
  قطعا بهترین مقاله ای بود که در مورد پورن خونده ام
  بسیار سپاسگزارم

 23. Scythe گفت:

  خیلی خیلی ممنون عالی بود، بهترین مقاله ای که خوندم، و مرسی از کمک به ارتقا سیستم ۲ من در این رابطه
  با تفدیم احترام

 24. بی نام گفت:

  به جرات میتونم بگم یکی از بهترین، دقیق ترین، و نکته سنج ترین مقالاتی بود که در این مورد خوندم و بصورت کاملا اتفاقی با سایت شما آشنا شدم
  خیلی خیلی عالی بود
  بعنوان کسیکه متاسفانه از نوجوانی این کار را انجام میدهم، (البته نه بصورت افراطی، مثلا هفته ای یک یا نهایتا ۲،۳ بار) بدپن تعصب تمامی این چیزهایی که گفته شد رو در خودم میبینم..من در خانواده به اراده قوی وقتی که بخوام یک کاریو انجام بدم معروفم، ولی این چیز مثل یک طلسمه، مثل یک موجود اهریمنی که هرکاری بکنی، هرچقدر هم نقشه بکشی، بازهم شکست میخوری
  الان با خوندن این مقاله پی بردم شاید بخاطر همین تغییر مغزه(دروغ نگم بعد خوندن این مطلب بیشتر نگران و ناامیدشدم) بخاطر اینکه شما گفتین مغز تغییر فیزیکی میکنه، پس برگشت این اتفاقاتی که سر من اومده ممکن نیست یا سالها طول میکشه درسته؟؟؟
  بالاتر کامنت دوستانی رو دیدم که در سال ۹۴ از شرایط سخت زندگی و نبود امکانات ازدواج سخن گفته بودن! حالا اینجا، من، ی جوون ۲۲ ساله در خانواده ای زیر متوسط که هم دانشجوعه، هم کار میکنه و ماهی ۷۰۰،۸۰۰ تومن بااضافه کاری دستمزد میگیره، درحالیکه شرایط زندگی(ن ازدواج کردن) نسبت به سال ۹۴ ده ها برابر بدتر شده چیکار باید بکنه؟؟؟!
  از یچیز مقالتون خیلی خوشم اومد؛ اینکه نگفتین با نرمش و کتاب خوندن و آب سرد خوردن جلوی قدرت شهوتتونو بگیرید :)) چیزیکه تو ۹۰ درصد سایتایی که مطلب درمورد خودارضایی کار میکنن مینویسن؛ راستی نخوردن غذای تند و خرمارو یادم رفت 🙂
  این کامنتو با اشک براتون گذاشتم؛ کاش یه مطلب به همین دقت، بهمین نکته سنجی و ربط ندادن مسائل دینی و اعتقادی، به همین خوبی برای ترک کردن و روش های واقعی جایگزین که واقعا مغزو فریب بده، مینوشتین
  حالا میفهمم چرا میگن مغز شما دوست شما نیست!
  شرمنده طولانی شد

 25. یه معتاد گفت:

  سلام
  اولش میخواستم بگم این بهترین وعالی ترین مقاله در موردترک پورن بود که در سطح اینترنت خواندم قبلا به حرفهای بی سوادهایی مثل *** برای ترک گوش میدادم که جز احساس گناه هیچ فایده دیگری نداشتند بامقایسه محتوا مقاله شما که عین حقیقته به این نتیجه رسیدم
  خیلی خوبید عاشقتونم برای من وبقیه مبتلا ها دعاکنین که انشالله برگردیم دمتون گرم نثر وسیاق مقالتون فوقالعاده بود وارزش علمی بسیار ارزشمندی داره دمتون گرم یاعلی

 26. رهگذر گفت:

  سلام
  اولش میخواستم بگم این بهترین وعالی ترین مقاله در موردترک پورن بود که در سطح اینترنت خواندم قبلا به حرفهای بی سوادهایی مثل *** برای ترک گوش میدادم که جز احساس گناه هیچ فایده دیگری نداشتند بامقایسه محتوا مقاله شما که عین حقیقته به این نتیجه رسیدم
  خیلی خوبید عاشقتونم برای من وبقیه مبتلا ها دعاکنین که انشالله برگردیم دمتون گرم نثر وسیاق مقالتون فوقالعاده بود وارزش علمی بسیار ارزشمندی داره دمتون گرم یاعلی

 27. بیکار گفت:

  سلام
  اولش میخواستم بگم این بهترین وعالی ترین مقاله در موردترک پورن بود که در سطح اینترنت خواندم قبلا به حرفهای بی سوادهایی مثل … برای ترک گوش میدادم که جز احساس گناه هیچ فایده دیگری نداشتند بامقایسه محتوا مقاله شما که عین حقیقته به این نتیجه رسیدم
  خیلی خوبید عاشقتونم برای من وبقیه مبتلا ها دعاکنین که انشالله برگردیم دمتون گرم نثر وسیاق مقالتون فوقالعاده بود وارزش علمی بسیار ارزشمندی داره دمتون گرم یاعلی

  1. سالمید گفت:

   سلام ممنونیم از شما عاقبت خوش باشید ان شاءالله.

 28. حسین گفت:

  سلام به همگی
  از مقاله خوبتون لذت بردم. برا مبتلاها توسیه میکنم به سایت http://tobe94.blog.ir سر بزنن برای درمان تضمینی خودارضایی ی مسابقه بین مبتلاها گذاشته خیلی جذابه. خودم خیلی معتاد فیلم بودم. الان ۱۹۷ روزه که خدارا شکر پاک هستم. منم فوق لیسانس بیکار بوودم دوباره کنکور دادم و الان دانشجوی پرستاری ترم ۳ هستم و نامزد دار هم شدم. برای خرجم کارگری و کار پاره وقت میکنم که خدارا شکر خیلی خوب شده. اینها را گفتم برای اینکه افراد شرایط را مقصر اصلی ندونن. اگر چه من منکر تاثیر شرایط نیستم اما در همه کارها مقصر اصلی خودمان هستیم و تا این را نپذیریم قدمی برای بهبود بر نمیدارین.
  واسه همه دعا کنین و من هم.
  همتون موفق باشید با اراده ای آهنین و کفشی پولادین
  یاعلی. ببخشید طولانی شد

 29. علی گفت:

  راه خنثی کردن این چرخه چیه؟؟؟

  1. سالمید گفت:

   بهترین راه افزایش آگاهی و سپس اراده

 30. آرش گفت:

  سلام .من ۱۰ سال هست به طرز جنون آمیز خودارضایی کردم ، پورن دیدم ، ماریجونا میکشیدم و خودارضایی میکردم.البته بین این همه کار بد رابطه طبیعی ام داشتم تا حدودی.ولی طی چند ماهه گذشته مبتلا به پانیک اتک های بدی میشدم و احساس مرگ میکردم.وقتی به خودم اومدم که دیگه حس میکردم هیچ حسی نه به جنس مخالف نه به زندگی دارم.دیگه هیچی تحریکم نمیکنه.ام ار ای دادم میگن طبیعیه.نوار مغز و سونوگرافی مغز دادم میگن چیزی جز استرس توش نیست.ازمایش اسپرموگرافی دادم گفتن خوبه.چرا من اینجوری شدم.واقعا زندگیم داره به سمت نابودی میره.چیکار کنم؟

 31. مهدی گفت:

  سلام با تشکر از مطلب خوبتون خیلی عالی بود.
  یه سوال داشتم من حدود ۳ سالی هست فیلم پورن نگاه میکنم الان فیلم ها مثل قبل جالب نیستن برام.من خیلی به جنس مخالف علاقه دارم و حس دارم به جنس مخالف … تحریکم مثل قبلا هست اما احساس میکنم الان بعد از نعوظ.باید محرک باشه اگه نباشه بعد از ۲۰ یا ۳۰ ثنیه ارام ارام شروع به شل شدن میکنه.احساس میکنم که محرک قوی تری نیاز دارم..قبلا با فکر کردن هم تحریک میشدم خیلی راحت…..کلا احساس میکنم محرک باید باشه و احساس میکنم نعوظم مثل قبل پایدار نیست.آیا تاثیر فیلم هست و با ترک ان خوب میشوم؟؟؟؟؟

 32. مهدی گفت:

  سلام با تشکر از مطلب خوبتون خیلی عالی بود.
  یه سوال داشتم من حدود ۳ سالی هست فیلم پورن نگاه میکنم الان فیلم ها مثل قبل جالب نیستن برام.من خیلی به جنس مخالف علاقه دارم و حس دارم به جنس مخالف … تحریکم مثل قبلا هست اما احساس میکنم الان بعد از نعوظ.باید محرک باشه اگه نباشه بعد از ۲۰ یا ۳۰ ثنیه ارام ارام شروع به شل شدن میکنه.احساس میکنم که محرک قوی تری نیاز دارم..قبلا با فکر کردن هم تحریک میشدم خیلی راحت…..کلا احساس میکنم محرک باید باشه و احساس میکنم نعوظم مثل قبل پایدار نیست.آیا تاثیر فیلم هست و با ترک ان خوب میشوم؟؟؟؟؟صرفا مجرد هستم ۲۲ سالمه

 33. چه کنیم؟ گفت:

  سلام خیلی عال کی بود به فکر فرو رفتیم
  از ۱۳ سالگی دارم میزنم الانم ۲۵ سالمه خو تو این جامعه لعنتی اونی که از همه پول دارتره بیشترم س ک س میکنه اصلا کاری به ازدواج نداریم به هر دختری هم میگیم دوس بشیم برا ما از مریم مقدس هم مقدس تر میشه،
  گناه ما چیه اینجا به دنیا اومدیم؟؟ یارو تو همین ترکیه بغل گوشمونه تد ۱۳ سالگی دوس دختر میگیره هر روز س ک س داره، من ۲۵ سالمه دختر میبینم دست و پام میلرزه تف به این زندگی برا اینا چرا هیچکی هیچی نمیگه؟

 34. Ãrmin گفت:

  میتونم به جدیت بگم بهترین مقاله ای بود ک راجب پورن بدون هیچ بذله گویی بودش خوندم، واقعا دستخوش ب نویسندش ک با ذکر این مطالب علمی متفاوت، کمک بزرگی کرد ب من که قدم بزرگی بر ترک پورن بردارم
  ، درود بر تو

 35. علی گفت:

  سلام خداقوت مقاله شما عالی بود مطمئنا به معلومات ما اضافه شد تشکرمیکنم میخواستم مشکل خودم رو با شما در میان بزارم از جوانی بوسیله رفقااستمنا رو شروع کردیم تا ۲۶ سالگی که ازدواج کردم سال ۱۳۸۳منتهاهمسرم ارضا نمیشدبه موادمخدرتر یاک وشیره روی آوردم برای مدتی جواب داد وبعدنه چندبارگذاشتم کنار تااینکه سال۹۳اعتیادرو‌گذاشتم کناروسه چهارماهی ازپاکی گذشته بودپیش دکتر اورلوژیست اقایی رفتم چندتا کپسول وقرص به من داد برای مصرف فکرکنم شصت روز بیست روز مصرف کردم دیدم خیلی خوب شده زودانزالی ومتوجه شدم که قرص اعصاب هست مصرف نکردم بعدگذشت چندماه دوباره به اعتیادرو اوردم تاچندسال بعدکه داروها مصرفشان تمام شده بودسال ۹۷اعتیادروگذاشتم کنار داروها رو با نسخه تهیه کردم روزسوم مصرف دیدم کل عضله دست وپاهام یه حالت بدجورخستگی ودرد داره داروراقطع کردم بعداز ان مشکل بلند شدن الت تناسلی صبح زوددرخواب پیدا کردم شرمنده طولانی شدلطفا راهنمایی بفرماییدتشکر

 36. ابراهیم گفت:

  با سلام.
  دوستان د ترک فعل لذتی هست که در انجام اون نیست. من الان خودم تقریبا یک هفته است که پاکم. تازه شروع کردم و میخوام به امید خدا گردن گناه رو بشکنم. فقط اینو بدونید لذتی که من توی این یک هفته از گناه نکردن کسب کردم، میلیارد ها برابر بیشتر از انجام اون گناه بود…
  امام علی(ع ):
  فردی که توانائی و شرایط گناه کردن را داشته باشد، اما آن را به خاطر خدا انجام ندهد، پاداشش کمتر از شهید کشته شده در راه خدا نیست…

 37. یحیی گفت:

  واقعا جا داره تشکر فراوان بکنم از نویسنده این مقاله بهترینی بود که به زبان فارسی خوندم.
  متاسفانه خودارضایی و پورنوگرافی به شدت داره تو ایران مخصوصا اینستاگرام به جوونا تزریق میشه از دکتر و روانشناسا و سکستراپیست ها هم که نگم نوددرصدشون در کمال تعجب میگن خوارضایی برا بدن خوب هم هست واقعا موندم اینا مدارکشون از کجا گرفتن. حالا شما برو تو سایت های خارجی یا یوتیوب بنویس خودارضایی یا پورنوگرافی نیازی نیست حتی بنویس عوارض همون دو کلمه کافی به طرز جالبی همشون از عوارضشون میگن و سعی در جلوگیری از انجان اونا دارن ولی در ایران شما کلمه عوارض خودارضایی بنویسی برعکس ۵۰۰تا سایت فواید خودارضایی میاد بالا واست.

 38. Mowhmd گفت:

  بهترین مقاله ایی که مطالعه کردم…. خیلی مفید بود واقعا ممنون ❤️

 39. پسر خوب گفت:

  خیلی تاثیرگذار بود….

 40. M.B گفت:

  سلام خسته نباشید خیلی ممنون از مقاله خوبتون
  بنده ۱۷ ساله هستم و برای اولین بار در عمرم در این سن به تعداد ۴ بار پورن دیدم از اون لحظه تقریبا ۶ ماه میگذره و برای همیشه گذاشتمش کنار
  خیلی خیلی پشیمونم بخاطر این کارم و خاطراتش مونده واسم و میشه گفت آرامش کلا از من گرفته شده
  ینی اون مشکلات نسبتا دائمی پورنوگرافی رو من تاثیر گذاشته؟
  و اینکه چجوری فراموشش کنم؟ خیلی ممنون میشم

  1. سالمید گفت:

   سلام دوست عزیز
   ببینید شما تصمیم میگیرید دیگه غذای چرب و مضر نخورید درسته؟ ولی تو زندگی پیش میاد شرایطی که وسوسه میشید و غذای ناسالم میخورید. این موادی که غذای ناسالم میخورید بی ضرر نیست ولی اگر تبدیل به عادت نشه بدنتون ضررش رو دفع میکنه. در این شرایط سرزنش خودتون خصوصا به این شکل که گفتید نه تنها کمکی نمیکنه که اوضاع رو بدتر هم میکنه. خوراک ذهنی وسوسه ها همین سرزنشها و مقاومتها هستن. کافیه بپذیرید که شما انسانید و ممکنه اشتباه کنید و تصمیم بگیرید برای اشتباه نکردن در آینده برنامه ریزی کنید همین! به آینده فکر کنید و تصمیم بگیرید که پورن برای شما یک راه حل نباشه. اگر دوباره دیدید هم بجای سرزنش و پشیمونی برای ترکش برنامه ریزی کنید و به آینده سالم بپردازید نه گذشته ی تمام شده.

 41. ماهان اسم مستعارمه گفت:

  منم کمتر از یک ماه دیگه ۳۴ سالم میشه ۴ ساله متاهلم نامزدم با هم مشکل داریم وقتی اعصابم خورد میشه یا تنهام میزنم از قدیم میزدم ولی دیگه نمیزنم

مشاهده بیشتر