۰

بعد از تجاوز جنسی چه باید کرد؟

بازدید 1427

درمان تجاوز جنسی و آسیب های جنسی

نکات برجسته

درمان تجاوز جنسی پس از  اطمینان از امنیت و دسترسی به منابع پزشکی و عدالت کیفری آغاز می شود. سپس کار واقعی آغاز می شود: شفای عاطفی. رویکردهای درمان شناختی رفتاری متمرکز بر تروما می تواند به طور موثر علائم PTSD و افسردگی را برطرف کند. یکی از بهترین راه‌ها برای بهبودی از آسیب می‌تواند از طریق گفتن داستان برای دیگران باشد.

افرادی که تجاوز جنسی را تجربه می کنند ممکن است ترس و ضربه خود را درونی کنند و همچنان در درون خود احساس ناامنی کنند. آنها ممکن است با فلاش بک ها و کابوس ها دست و پنجه نرم کنند. همچنین ممکن است در اعتماد کردن به دیگران مشکل داشته باشند. غیرمنصفانه است که ذهن و بدن قربانیان تجاوز جنسی زمانی که هیچ کار اشتباهی انجام نداده‌اند، در عذاب مداوم باشد. این بار باید بر دوش مجرمان باشد نه آسیب دیدگان.

اما چگونه می توانید کنترل و احساس امنیت خود را پس از حمله پس بگیرید؟ مسیرهای بی شماری وجود دارد که می تواندکمک کند تا مسیر زندگی نرمال خود را دوباره بدست بگیرید. کارشناسان بهداشت روان دهه‌ها به تحقیق در مورد مؤثرترین راه‌های کمک به افراد برای بهبودی از آسیب‌های جنسی اختصاص داده‌اند. و آنها پاسخ‌های محکمی دارند:

رویکردهای مبتنی بر شواهد، همدلانه و آگاهانه از آسیب‌های روانی که می‌توانند برای هر فردی در لحظه‌ای که به شدت به حمایت نیاز دارند، تنظیم شوند.

 

در ادامه ی این مقاله خواهید خواند:

 ۱) چه اقداماتی را بلافاصله پس از تجاوز جنسی انجام دهید تا از ایمنی خود اطمینان حاصل کنید و راه را برای بهبودی آینده هموار کنید، ارائه می‌شود. ۲) علائم ضربه جنسی چگونه به نظر می رسد. ۳) چرا اجتناب ار پرداختن به موضوع بدترین راه ممکن است. ۴) بهترین درمان های روانی اجتماعی برای آسیب های جنسی چیست. ۵) قدرت روایت های تروما; ۶) اگر بعد از تجاوز با عدم توانایی در ایجاد صمیمیت جنسی دست و پنجه نرم می کنید، چه چیزی می تواند کمک کند. و در آخر، برای کسانی که می خواهند از قربانیان حمایت کنند، ۷) چگونه به عزیزان خود در بهبود آسیب های جنسی کمک کنیم. بیایید شروع کنیم.

هشدار: محتوای زیر ممکن است باعث تحریک یا آسیب رساندن به بازماندگان تجاوز جنسی، سوء استفاده جنسی یا سایر اشکال خشونت شود. همچنین ممکن است برای برخی از خوانندگان ناراحت کننده باشد.

نحوه بهبودی از تجاوز جنسی

قبل از اینکه بتوانید تسلط به مغز خود را پس از یک تروما شروع کنید، باید از ایمنی خود اطمینان حاصل کنید. اگر هنوز در معرض خطر هستید، نمی توانید روند بهبودی خود را شروع کنید. پس از فاصله افتادن بین شما و فرد متجاوز، با یک دوست مورد اعتماد یا یک خط تلفن تجاوز جنسی تماس بگیرید. سپس به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. وب سایت ما و مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری  دستورالعمل هایی را برای کاهش خطر بارداری ناخواسته یا عفونت های مقاربتی (STI) ارائه می دهد.

حتی اگر مطمئن نیستید که قصد دارید علیه مهاجم خود اتهامات کیفری ارائه کنید، ممکن است شواهدی در بدن شما وجود داشته باشد که می تواند از جنایات خشونت آمیز آینده جلوگیری کند. هرگونه شواهد فیزیکی را در کیسه کاغذی نگهداری کنید، نه در کیسه پلاستیکی. شما حدود ۷۲ ساعت فرصت دارید تا قبل از اینکه شواهد DNA شروع به تخریب کند، یک معاینه پزشکی قانونی تجاوز جنسی دریافت کنید. به علاوه، هر ساعت مقاومت در برابر دوش گرفتن، دستشویی رفتن، تعویض لباس یا شواهد آزاردهنده را دشوارتر می کند. هر چه زودتر بتوانید بدن خود را از آثار جرم پاک کنید، بهتر است.

ادامه

معاینه پزشکی قانونی ممکن است برای کسی که قبلاً دچار آسیب جسمی شده است ترسناک به نظر برسد، اما این معاینه توسط یک پرستار متخصص آموزش دیده انجام می‌شود و می‌توانید کسی را برای حمایت همراه خود ببرید.

اگر فردی را که به شما تجاوز جنسی کرده است می‌شناسید (همانطور که ۸۰ درصد قربانیان می‌شناسند)، باید هرچه سریعتر روند اقدامات قانونی را انجام دهید و آن را به پایان برسانید. هنگامی که ایمن شدید، سعی کنید در اسرع وقت به روال خودمراقبتی اولیه بازگردید. این یعنی غذای مغذی، هیدراتاسیون، هوای تازه، ورزش، حمام آب گرم، همراهی با دوستان… هر آنچه که می توانید مدیریت کنیدخود مراقبتی بهترین پایه برای بهبود عاطفی شما خواهد بود.

 

علائم ترومای جنسی و PTSD

همه کسانی که ضربه جنسی را تجربه می کنند به اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) مبتلا نمی شوند. اما طبق مطالعه ای که در سال ۲۰۲۱ منتشر شد، در یک هفته پس از تجاوز جنسی، ۸۱ درصد از افراد علائم PTSD را دارند. در یک ماه پس از تجاوز جنسی، ۷۵ درصد از بازماندگان معیارهای تشخیص PTSD را برآورده می‌کنند. بعد از سه ماه، ۵۴ درصد از بازماندگان، و پس از یک سال، ۴۱ درصد از بازماندگان علائم را بروز می دهند. اختلالات افسردگی در بازماندگان تجاوز جنسی شایع تر است. خشونت جنسی همچنین می‌تواند با سایر مشکلات سلامت روانی مانند سوء مصرف مواد و خودکشی همراه باشد.

علائم PTSD ناشی از تجاوز جنسی با علائم “سندرم تروما تجاوز جنسی” (RTS) همپوشانی دارند، اگرچه متخصصان به ندرت از اصطلاح دوم استفاده می کنند.

علائم PTSD شامل موارد زیر است:

 • افکار مزاحم
 • فلاش بک ها
 • کابوس ها
 • مشکل در تمرکز
 • کناره گیری اجتماعی
 • اجتناب عاطفی
 • افسردگی و اضطراب
 • سرزنش خود و احساس گناه
 • شک به خود
 • رفتارهای آسیب زننده به خود و/یا افکار خودکشی
 • از دست دادن حافظه یا افکار پراکنده
 • علائم جسمی مانند بدن درد و افزایش درد
 • برانگیختگی مفرط نسبت به متغیرهای اطراف که نشان دهنده تغییرات در مدارهای مغزی درگیر در پاسخ به استرس است.

علاوه بر این، افراد مبتلا به PTSD پیچیده، که به عنوان اختلال ترومای پیچیده نیز شناخته می‌شود. ممکن است اختلالات شدید عاطفی و تحریف هویت را تجربه کنند. که معمولاً به دلیل ترومای مزمن است.

چرا اجتناب از روند درمان رویکرد اشتباهی است؟

اگرچه  روند بهبودی درمان می تواند سریعتر اتفاق بیفتد، اگر در سه ماه اول پس از تجاوز جنسی انجام شود، باز هم برای کمک به بهبود علائم PTSD دیر نیست. تروما اگر نادیده گرفته شود از بین نمی رود. درعوض، ترومای درمان نشده تمایل به مزمن شدن دارد و رفتارهای اجتنابی و باورهای منفی در مورد خود را تقویت می کند. برخی افراد تصمیم می‌گیرند که تجربه خود را به تنهایی و بدون مراجعه به درمانگر درمان کنند، و این اشکالی ندارد. اما انسان‌ها در یافتن راه هایی  که برای جلوگیری از درد می توانند در پیش بگیرند خیلی خوب نیستند. این بینش ها معمولاً از بیرون می آیند.

ادامه

بیایید بگوییم که درمان برای شما جذابیتی ندارد زیرا نمی خواهید آسیب خود را دوباره زنده کنید. شما ترجیح می دهید به تنهایی آن را پشت سر بگذارید و فراموش کنید. شما خوب هستید. شما در حال زندگی کردن هستید و با این حال، به نوعی احساس می کنید که کم شده اید. شما آن اعتماد به نفس قبلی را ندارید. از همه چیزهایی که قبلاً شما را خوشحال می کرد لذت نمی برید. اما در نهایت این تروما مسیر خود را طی خواهد کرد و شما دوباره احساس خواهید کرد که خودتان هستید، درست است؟ کاملا امکان پذیر است. اما این امکان نیز وجود دارد که باورهای منفی شما بیشتر و بیشتر در روان شما جا بیفتد. که هر شب کمی بیشتر شروع به نوشیدن الکل کنید. اینکه نمی توانید به شریک آینده خود اعتماد کنید یا از یک زندگی جنسی سالم لذت ببرید. با مواجه نشدن با احساسات و خاطرات خود، این خطر را دارید که دیگر کنترل را به دست نگیرید.

 تمام تحقیقات روانشناختی در مورد آسیب های جنسی نشان می دهد که تنها راه نجات از طریق درمان است. و بهترین راه برای گذر از آن، همراهی با کسی است که به او اعتماد دارید، کسی که می داند دارد چه کار می کند.

بهترین درمان برای ترومای جنسی

اولین کاری که با یک درمانگر انجام خواهید داد ایجاد اعتماد است. این کار زمینه را برای پیشرفت بهبودی  فراهم می کند. اگر با درمانگر خود احساس راحتی نمی کنید، درمانگر دیگری پیدا کنید. به طور جدی. شما باید از همان ابتدا احساس پذیرش و حمایت کنید.

یک جلسه درمانی احتمالاً با ارزیابی روانی اجتماعی و/یا غربالگری تروما آغاز خواهد شد. لازم نیست وارد جزئیات اتفاقات اولیه در این مرحله شوید، اما درمانگر شما ممکن است بخواهد درک کند که در حال حاضر چگونه با آن مقابله می کنید، آیا سابقه بیماری روانی دارید، آیا دوستان حامی ای دارید و یا  شریک عاطفی که می توانید روز به روز به او تکیه کنید. از طریق این مکالمات، یک درمانگر دلسوز به دقت گوش می دهد تا شما را تایید کند. و تعیین کند که چه نوع مداخله ای مؤثرتر است. آنها پیش زمینه ای از نقاط قوت و آمادگی شما برای درمان به دست خواهند آورد.

ادامه

در مراحل بعدی روند بهبودی، درمانگر ممکن است از یکی از رویکردهای مبتنی بر شواهد را بسته به بازخورد شما استفاده کند. هدف بسیاری از این روش ها خنثی کردن اثرات عصبی زیستی تروما است. هنگامی که فردی یک رویداد آسیب زا را تجربه می کند، مکانیسم های مقابله ای طبیعی او تحت تأثیر قرار می گیرد و مغز او پر از اپی نفرین (آدرنالین)، کورتیزول و سایر هورمون های مرتبط با استرس است که ممکن است برای بقای بدن ضروری باشند. این هورمون‌های مبارزه/فرار/انجماد بخش‌هایی از مغز را که با پردازش هیجانی و حافظه سروکار دارند، مختل می‌کنند. بنابراین بخش بزرگی از تروما درمانی دسترسی به آن خاطرات آسیب زا، پردازش مجدد آنها و ذخیره صحیح آنها است. بسیاری از مداخلات زیر می توانند کانالی برای این نوع درمان باشند.

روایت تروما چیست؟

روایت تروما، داستان خود شماست که بازگو می شود. تحقیقات نشان می دهد که با بازگویی داستان آسیب روحی خود به زبان خودتان، ناراحتی عاطفی خود را کاهش می دهید. تروما عملکرد طبیعی حافظه و احساسات را مختل می کند، بنابراین یک فرد آسیب دیده اطلاعات منفی را در حالی که مغزش تلاش می کند آنها را در برابر تهدیدات ایمن نگه دارد، برجسته می کند. اما روایت تروما می تواند به قرار دادن این اطلاعات در زمینه کمک کند. به همین دلیل است که برای بسیاری از اشکال درمان PTSD حیاتی است. گفتن داستان شما به این دلیل کارساز است که شما را نسبت به محرک های عاطفی حساسیت زدایی می کند، دیدگاه معناداری بیشتری در مورد آسیب به شما می دهد، دوباره کنترل روایت زندگی تان را به دست می دهد.

اما فقط به این دلیل که روایت‌های تروما می‌توانند به بهبودی کمک کنند، به این معنی نیست که باید آنها را با جهان به اشتراک بگذارید. با این حال، ممکن است با شنیدن داستان‌های تاب‌آوری سایر بازماندگان احساس قدرت کنید و احتمالاً بخواهید روزی در این گفتگوها شرکت کنید.

بهبود شرایط جنسی پس از تروما

افرادی که تجاوز جنسی را تجربه می کنند ممکن است در بازگشت به رابطه جنسی رضایت بخش و لذت بخش دچار مشکل شوند. آنها ممکن است به دلیل PTSD خود احساس بی حسی فیزیکی کنند. برخی از قربانیان احساس جدا شدن از بدن خود می کنند، که این بر ایجاد صمیمیت سالم با دیگران تأثیر می گذارد. آنها ممکن است به دلیل پاسخ مبهوت کننده خود نخواهند لمس شوند. تمرین‌های زیر می‌توانند به ارتباط مجدد قربانیان تروما با احساسات فیزیکی‌شان کمک کنند:

 • یوگا، تای چی و چیگونگ
 • ماساژ دادن
 • درمان رابطه ای تجسم یافته (ERT)
 • مدیتیشن ذهن آگاهی
 • تجربه جسمانی
 • سکس درمانی
 • مداخلات مبتنی بر گشتالت
 • حرکت موزون

چگونه به افرادی که دوستشان داریم کمک کنیم تا از آسیب های جنسی بهبود یابند؟

وقتی همسر، شریک زندگی، خواهر یا برادر یا یکی از عزیزان مورد تجاوز جنسی قرار گرفته باشد، می تواند احساسات دردناکی ایجاد کند و تلفات سنگینی بر رابطه شما وارد کند. ممکن است احساس عصبانیت و ناامیدی کنید، از اینکه رابطه تان به حالت قبل از حمله بازگردد، ناامید شده باشید، یا حتی بخواهید در مقابل انتقام بگیرید. اما این صبر، درک و حمایت شماست که عزیزتان اکنون به آن نیاز دارد، نه تجاوز یا خشونت بیشتر.

به عزیزتان بگویید تا بداند که شما هنوز او را دوست دارید.

به آنها اطمینان دهید که این حمله تقصیر آنها نبوده است. هر کاری که انجام دادند یا نکردند به هیچ وجه نمی توانست آنها را  از این حادثه مصون کند.

 

به عزیزتان اجازه دهید تا خودش سر صحبت را باز کند.

برای برخی از قربانیان تجاوز جنسی صحبت در مورد آنچه اتفاق افتاده بسیار دشوار است، برخی دیگر ممکن است نیاز داشته باشند بارها و بارها در مورد تجاوز صحبت کنند. این می تواند باعث شود که شما به طور متناوب احساس ناامیدی یا ناراحتی کنید. اما سعی نکنید فرد مورد علاقه خود را مجبور کنید که سر حرفش را باز کند یا از او بخواهید که از بازگویی گذشته دست بردارد. درعوض، به او اجازه دهید بدانند که هر زمان که می‌خواهد صحبت کند، شما آنجا هستید تا گوش کنید. اگر شنیدن در مورد تجاوز به یکی از عزیزانتان باعث ناراحتی شما می شود، صحبت با شخص دیگری می تواند به شما کمک کند تا همه چیز را کنترل کنید.

او را تشویق کنید که به دنبال کمک باشد، اما تحت فشار قرار ندهید.

به دنبال ضربه های روحی ناشی از تجاوز جنسی یا تجاوز جنسی، بسیاری از مردم احساس ناتوانی کامل می کنند. شما می توانید با فشار ندادن یا اغماض به فرد مورد علاقه خود کمک کنید تا حس کنترل خود را به دست آورد. آنها را تشویق کنید تا برای کمک بخواهند، اما اجازه دهید تصمیم نهایی را بگیرند. برای اینکه چگونه می توانید بهترین پشتیبانی را ارائه دهید، از طرف عزیز خود راهنمایی بگیرید. قصر جلوه دهد.

در مورد صمیمیت فیزیکی همدلی و احتیاط نشان دهید.

معمولاً برای افرادی که مورد تجاوز جنسی قرار گرفته اند از تماس فیزیکی خودداری می کنند، اما در عین حال مهم است که احساس نکنند نزدیک ترین افراد از نظر عاطفی کناره گیری می کنند یا اینکه به نوعی توسط این حمله “لکه دار” شده اند. علاوه بر ابراز محبت به صورت کلامی، به دنبال اجازه برای در آغوش گرفتن یا لمس کردن عزیزتان باشید. در مورد یک همسر یا شریک جنسی، بدانید که فرد مورد علاقه شما احتمالاً قبل از تمایل به صمیمیت جنسی، به زمان نیاز دارد تا دوباره کنترل زندگی و بدن خود را به دست آورد.

مراقب خودتان باشید.

هرچه آرام‌تر و متمرکزتر باشید، بهتر می‌توانید به عزیزتان کمک کنید. استرس خود را مدیریت کنید و برای حمایت با دیگران تماس بگیرید.

صبور باشید.

شفای آسیب ناشی از تجاوز جنسی یا تجاوز جنسی به زمان نیاز دارد. فلاش بک ها، کابوس های شبانه، ترس ناتوان کننده و سایر علائم PTSD می توانند تا مدت ها پس از بهبودی هر گونه آسیب فیزیکی باقی بمانند.

 

 

منابع:

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر