۰

انزال تاخیری، یک اختلال ارگاسم مردانه

بازدید 1095

تاخیر در انزال

اگر انزال تاخیری دارید، ممکن است به دلیل مدت زمانی که برای انزال طول می کشد، فعالیت جنسی را به جای لذت بخش بودن، خسته کننده بدانید. 

 

بررسی اجمالی

تاخیر در انزال چیست؟

تاخیر در انزال که به آن ارگاسم تاخیری نیز گفته می شود، زمانی اتفاق می افتد که برای رسیدن به اوج لذت جنسی و انزال به تحریکات زیادی نیازداشته باشید (اصطلاح زمانی که منی به زور از آلت تناسلی شما خارج می شود). در برخی موارد ممکن است اصلاً انزال نداشته باشید. دیرانزالی که به آن ارگاسم تاخیری نیز گفته می شود، قبلاً اختلال ارگاسم مردانه نامیده می شد. ناتوانی در انزال را انزال دیر رس می گویند. ناتوانی در رسیدن به اوج (ارگاسم)، آنورگاسمی نامیده می شود. واقعاً هیچ محدودیت زمانی «طبیعی» برای مدت زمانی که باید تا ارگاسم طول بکشد وجود ندارد. با این حال، اگر انزال شما به تاخیر می افتد، مدت زمانی که طول می کشد ممکن است برای شما و احتمالاً برای همسرتان استرس ایجاد کند.

تاخیر در انزال چه کسانی را تحت تاثیر قرار می دهد؟

تاخیر در انزال می تواند هر کسی را تحت تاثیر قرار دهد. برخی از افراد را در تمام طول زندگی تحت تاثیر قرار می دهد. برای برخی دیگر، هر چندوقت یکبار این اتفاق می افتد یا با افزایش سن شروع به ایجاد مشکل میکند. عواملی که می توانند تاخیر در انزال را بیشتر کنند عبارتند از: ابتلا به دیابت، عمدتاً دیابت نوع ۱، مولتیپل اسکلروزیس، سکته مغزی یا آسیب نخاعی. پیر شدن. عمل جراحی روی مثانه یا پروستات مصرف برخی داروها، از جمله برخی از داروهایی که افسردگی، روان پریشی، فشار خون بالا و درد را درمان می کنند. سلامت روان یا مسائل مربوط به رابطه. تاخیر در انزال ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که شما در حال خودارضایی هستید یا زمانی که با همسرتان رابطه جنسی دارید. این مشکل می تواند چیزی باشد که به تازگی شروع شده است یا چیزی که در طول زندگی شما اتفاق افتاده است. اگر فقط در موقعیت‌های خاصی اتفاق می‌افتد، مانند زمانیکه با کسی هستید، تاخیر در انزال می‌تواند دلیل روانی داشته باشد.

 

تاخیر در انزال چقدر شایع است؟

تخمین زده می شود که ۱ تا ۴ درصد از مردان در ایالات متحده انزال تاخیری دارند.

 

 

علائم و علل علائم تاخیر در انزال چیست؟

معمولاً مردان تنها پس از چند دقیقه تحریک جنسی قادر به انزال هستند. یکی از علائم تاخیر در انزال این است که ۳۰ دقیقه یا بیشتر طول میکشد تا اوج بگیرید.  مسئله دیگر این است که ممکن است از نظر جسمی خسته شوید. حتی ممکن است شروع به احساس درد کنید. هر دوی این موارد ممکن است برای شریک زندگی شما نیز صادق باشد. شریک زندگی شما ممکن است احساس کند به اندازه کافی جذاب یا ماهر نیست که شما را به ارگاسم برساند. آنچه مهم است، در واقع، این است که شما چه احساسی دارید. اگر از زمان انزال ناراحت هستید، یا اگر انزال نمی کنید، پس باید به دنبال درمان باشید.

 

چه چیزی باعث تاخیر در انزال می شود؟

علل تاخیر در انزال می تواند ناشی از داروها، برخی بیماری های مزمن و جراحی باشد. یا ممکن است ناشی از سوء استفاده از مواد یا نگرانیهای مربوط به سلامت روان مانند افسردگی، اضطراب یا استرس باشد. در بسیاری از موارد، به دلیل ترکیبی از نگرانی های جسمی و روانیاست. علل روانی تاخیر در انزال عبارتند از: افسردگی، اضطراب یا سایرشرایط سلامت روان مشکلات روابط به دلیل استرس، ارتباطات ضعیف یاسایر نگرانی ها اضطراب در مورد عملکرد تصویر بدن ضعیف تابوهای فرهنگی یا مذهبی، تفاوت بین واقعیت رابطه جنسی با شریک زندگی و تخیلات جنسی، داروها و سایر موادی که می توانند باعث تاخیر در انزال شوند عبارتند از: برخی از داروهای ضد افسردگی برخی از داروهای فشار خون بالا دیورتیک های خاص، برخی از داروهای ضد روان پریشی، برخی از داروهای ضد تشنج الکل – به ویژه نوشیدن بیش از حد (مصرف بیش از حد الکل یا اعتیاد به الکل)

 

دلایل فیزیکی تاخیر در انزال عبارتند از:

برخی از نقایص مادرزادی که بر دستگاه تناسلی مردان تأثیر می گذارد آسیب به اعصاب لگنی که ارگاسم را کنترل می کنند برخی عفونت ها مانند عفونت مجاری ادراری جراحی پروستات، مانند برداشتن پروستات از طریق مجرای ادرار، بیماری های عصبی، مانند نوروپاتی دیابتی، سکته مغزی یاآسیب عصبی به نخاع، شرایط اختلال مرتبط با هورمون، مانند سطح پایین هورمون تیروئید (کم کاری تیروئید) یا سطح پایین تستوسترون (هیپوگنادیسم) انزال رتروگراد، وضعیتی که در آن مایع منی به جای خروج از آلت تناسلی، به سمت مثانه به عقب می رود. برای برخی از مردان، یک مشکل جسمی جزئی که باعث تاخیر در انزال می شود، ممکن است باعث اضطراب در مورد انزال در طول یک رابطه جنسی شود. اضطراب ناشی از آن ممکن است انزال تاخیری را بدتر کند.

عوامل خطر تعدادی از موارد می تواند خطر تاخیر در انزال را افزایش دهد، از جمله: سن بالاترباافزایش سن مردان، طبیعی است که انزال طولانی تر شود. شرایط روانی، مانند افسردگی یا اضطراب شرایط پزشکی، مانند دیابت یا مولتیپل اسکلروزیس برخی درمان های پزشکی مانند جراحی پروستاتداروها، به ویژه داروهای ضد افسردگی خاص، داروهای فشار خون بالا یا دیورتیک ها مشکلات رابطه، مانند ارتباط ضعیف با شریک زندگی خود استفاده بیش از حد از الکل، به خصوص اگر در طولانیمدت زیاد الکل مصرف می کنید.

 

 

تشخیص و آزمایشات

تاخیر در انزال چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک از شما در مورد سابقه پزشکی، عادات جنسی و الگوهای انزال سؤالاتی می پرسد. آنها سایر شرایط را رد می‌کنند، احتمالاً آزمایش‌های آزمایشگاهی روی هورمون‌ها (تستوسترون)، ادرار (مجرای ادرار) یا مایع منی انجام می‌دهند. در نهایت، احساس شما در مورد چگونگی انزال و زمان انزال بخش مهمی از تشخیص است. پزشک ممکن است بخواهد از شریک زندگی شما سؤالاتی بپرسد.

 

 

مدیریت و درمان

تاخیر در انزال چگونه درمان می شود؟

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است انواع مختلفی از درمان ها را به شما پیشنهاد دهد. با این حال، واقعاً یک راه رواضح برای درمان این بیماری وجود ندارد، مگر اینکه ناشی از مصرف برخی داروها یاالکل باشد. می توانید مصرف داروها را متوقف کرده و مصرف آن را کاهش دهید. اگر تاخیر در انزال یکی از عوارض جانبی داروهای تجویزی است، می‌توانید با ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود برای تغییر به داروی دیگری که ممکن است همان اثر را روی شما نداشته باشد، همکاری کنید. اپزشک شما ممکن است شما را به سایرمتخصصان پزشکی مانند یک درمانگر جنسی و/یا یک نوع سنتی تر مشاور ارجاع دهد. اگر تاخیر در انزال در درجه اول با شریک زندگی شما اتفاق می افتد، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است مشاوره برای شما و همسرتان را توصیه کند.

 

 

داروها

درمان دارویی تایید شده ای برای انزال تاخیری وجود ندارد و شامل مکملها نیز می شود. با این حال، برخی از ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی داروها را  با درجه کمی از موفقیت تجویز می کنند. برخی از این داروها عبارتند از: تستوسترون، یک هورمون. سیپروهپتادین ، یک آنتی هیستامین. بوسپیرون، درمانی برای اضطراب. آمانتادین ،درمانی برای بیماری پارکینسون. اکسی توسین ، هورمونی است که در زایمان برای تقویت ماهیچه های رحم برای انقباض و تولید در بدن در طول ارگاسم استفاده می شود. کابرگولین، دارویی که سطح دوپامین را افزایش می دهد. البته به خاطر داشته باشید که این داروها به طور خاص برای درمان تاخیر در انزال طراحی نشده اند. آنها ممکن است کمک کنند یا نه. اگر تاخیر در انزال با بچه دار شدن تداخل داشته باشد، ممکن است پزشک شما راه هایی را برای بازیابی اسپرم که می تواند برای لقاح استفاده شود پیشنهاد دهد. عوارض/عوارض جانبی درمان انزال تاخیری هر دارویی که مصرف می کنید می تواند عوارض جانبی ایجادکند. داروهای تجویزی با لیستی از عوارض جانبی همراه هستند که بایدمراقب آنها باشید.

 

 

آیا ورزش هایی وجود دارد که به تاخیر در انزال کمک کند؟

احتمالاً در مورد تمرینات کگل شنیده اید که به آن تمرینات کف لگن نیز می گویند. با شروع ادرار کردن و سپس توقف و سپس شروع مجدد می توانیدعضلات مورد نیاز برای ورزش را پیدا کنید. هنگامی که این عضلات را پیداکردید، می توانید این نوع تمرینات را در هر مکان و در هر موقعیتی انجام دهید. ممکن است به شما کمک کند کف لگن قوی‌تری داشته باشید و کنترل بیشتری روی این عضلات داشته باشید.

 

 

جلوگیری

چگونه می توانم از تاخیر در انزال جلوگیری کنم؟

شما واقعا نمی توانید از تاخیر در انزال ناشی از آسیب عصبی یا پیری جلوگیری کنید. با این حال، می‌توانید از مشکلات ناشی از نوشیدن بیش از حد یا سوءمصرف مواد مخدر جلوگیریکنید. اگر فکر می کنید مشکلات رابطه با همسرتان عاملی برای تاخیر در انزال است، سعی کنید با او گفتگوی صادقانه داشته باشید. بهبود رابطه شما ممکن است به جلوگیری از ایجاد یا بدتر شدن تاخیر در انزال کمککند.

جلوگیری چگونه می توانم از تاخیر در انزال جلوگیری کنم؟

شما واقعا نمی توانید از تاخیر در انزال ناشی از آسیب عصبی یا پیری جلوگیری کنید. با این حال، می‌توانید از مشکلات ناشی از نوشیدن بیش از حد یا سوءمصرف مواد مخدر جلوگیری کنید. اگر فکر می کنید مشکلات رابطه با همسرتان عاملی برای تاخیر در انزال است، سعی کنید با او گفتگوی صادقانه داشته باشید. بهبود رابطه شما ممکن است به جلوگیری از ایجاد یا بدتر شدن تاخیر در انزال کمک کند. چشم انداز / پیش آگهیپیش آگهی (چشم انداز) تاخیر در انزال چیست؟ چشم انداز تاخیر در انزال ناشی از ماده ای که می توانید مصرف آن را ترک کنید خوب است، اما چشم انداز تاخیر در انزال ناشی از موارد دیگر چندان خوب نیست.

 

 

چه زمانی باید در مورد تاخیر در انزال به پزشک مراجعه کنم؟

اگر مشکلات مادام العمر مربوط به انزال تاخیری داشته اید، یا اگر دوره های جدیدتری دارید که شش ماه یا بیشتر طول کشیده است، با پزشک خود تماس بگیرید. اگر به تنهایی یا باشخصی انزال را به تعویق انداخته اید و این وضعیت برای شما یاهمسرتان مشکل ایجاد می کند، با پزشک خود تماس بگیرید. اولین جایی که باید شروع کنید این است که به دنبال مسائل پزشکی باشید که میتواند باعث این بیماری شود، که ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما می تواند انجام دهد. سوالات متداول آیا ویاگرا می تواند به تاخیر در انزال کمک کند؟ سیلدنافیل (ویاگرا) به افراد مبتلا به اختلال نعوظ (ED) کمکمی کند تا در موقعیت های جنسی دوام بیشتری داشته باشند. در درمان انزال دیررس آزمایش نشده است. با این حال، حداقل یک مطالعه جدیدنشان داد که داروی دیگر ED، تادالافیل ، ممکن است انزال را تقویت کند.

 

 

چگونه می توانم به همسرم در انزال تاخیری کمک کنم؟

اگر شما کسی هستید که با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد تاخیر در انزال صحبت می کنید، لطفاً مطمئن شوید که همسر شما حداقل در برخی از گفتگوها شرکت دارد. ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما ممکن است به همسرتان پیشنهاد کند که معاینه کند تا مطمئن شود که هیچ مشکل فیزیکی برای او وجود ندارد. این امر به خصوص اگر می ترسید در حین رابطه جنسی به شریک زندگی خود آسیب برسانید، صادق است. اگر شریک کسی هستید که انزال دیررس دارد، سعی کنید از شما بپرسید که آیا کار خاصی برای کمک به شما وجود دارد یا خیر. به فکر رفتن به مشاوره زوجین یا سکس درمانی باشید. اما سعی کنید این فکر را کنار بگذارید که یکی از شما کار «اشتباهی» انجام می‌دهد.

تاخیر در انزال یا عدم انزال از شرایطی است که هنوز در حال بررسی است. دستورالعمل های مطلق زیادی در مورد اینکه چقدر زمان برای انزال زیاد است، انزال تاخیری چگونه باید درمان شود یا چه چیزی باعث آن می شود وجود ندارد. اما این مشکل زمانی است که برای شما و شریک زندگیتان مشکل ایجاد می کند. بسیاری از مردم ممکن است فکر کنند که انزال نکردن برای مدت نسبتاً طولانی در یک موقعیت جنسی چیز خوبی است. با این حال، در بسیاری از موارد، فعالیت جنسی طولانی تر منجر به لذت بیشتر نمی شود. این در واقع باعث استرس و حتی مشکلات فیزیکی برای همه شرکای درگیر میشود. مهم است که با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی و شریک زندگی خود در مورد همه نگرانی های خود صحبت های صادقانه داشته باشید.

 

 

ویزیت پزشک

اگر در رسیدن به ارگاسم مشکل داشتید، با پزشک مراقبت های اولیه خود صحبت کنید. پزشک شما ممکن است شما را به یک متخصص ارجاع دهدمانند یک پزشک متخصص در مشکلات دستگاه تناسلی مردان (اورولوژیستیک پزشک متخصص در سیستم های هورمونی (متخصص غدد)، پزشکی که مشکلات سلامت روان را تشخیص داده و درمان می کند (روانپزشکیا پزشک دیگری. نوع متخصص در اینجا اطلاعاتی وجود دارد که به شما کمک می کند تا برایقرار ملاقات خود آماده شوید و بدانید که از پزشک خود چه انتظاری دارید. آنچه شما می توانید انجام دهید برای آماده شدن برای قرار ملاقات: هر علائمی را که داشته اید، از جمله علائمی که به نظر می رسد مرتبط باتاخیر در انزال نیست، بنویسید. اطلاعات شخصی کلیدی را یادداشتکنید، از جمله استرس های عمده یا تغییرات اخیر زندگی، بیماری ها یاتغییرات در داروهایی که مصرف می کنید. فهرستی از تمام داروها، ویتامین ها، داروهای گیاهی و مکمل هایی که مصرف می کنید تهیه کنید. در صورت امکان شریک زندگی خود را همراه خود ببرید. شریک زندگی شما ممکن است بتواند اطلاعاتی را ارائه دهد که به تشخیص و درمان مشکل کمک کند.

 

 

منابع:

Abdel-Hamid IA, Ali OI. Delayed Ejaculation: Pathophysiology, Diagnosis, and Treatment. World J MensHealth. ۲۰۱۸;۳۶(۱):۲۲-۴۰. Accessed 10/26/2021.
Balon R, Segraves R. Sexual Dysfunctions and Paraphilic Disorders. In: Ebert MH, Leckman JF, Petrakis IL. eds. Current Diagnosis & Treatment: Psychiatry, 3e. McGraw Hill. Accessed 10/26/2021.
Chen J. The pathophysiology of delayed ejaculation. Transl Androl Urol. ۲۰۱۶;۵(۴):۵۴۹-۵۶۲. Accessed 10/26/2021.
International Society for Sexual Medicine. Can medication help men who have problems with ejaculation and orgasm? (https://www.issm.info/sexual-health-qa/can-medication-help-men-who-have-problems-with-ejaculation-and-orgasm/) Accessed 10/26/2021.
Jenkins LC, Mulhall JP. Delayed orgasm and anorgasmia. (https://www.fertstert.org/article/S0015-0282(15%2901957-3/references) Fertility and Sterility. ۲۰۱۵;۱۰۴(۵):۱۰۸۲-۱۰۸۸. Accessed 10/26/2021.
Merck Manual Consumer Version. Inability to Ejaculate. (https://www.merckmanuals.com/home/men-s-health-issues/sexual-dysfunction-in-men/inability-to-ejaculate) Accessed 10/26/2021.
National Health Service. Ejaculation problems. (https://www.nhs.uk/conditions/ejaculation-problems/) Accessed 10/26/2021.
Perelman MA. What a Sex Therapist Wants You to Know About Treating Men with Sexual Disorders. In: Bhasin S, O’Leary MP, Basaria SS. eds. Essentials of Men’s Health. McGraw Hill; Accessed 10/26/2021.
Reed-Maldonado AB, Lue TF. Male Sexual Dysfunction. In: McAninch JW, Lue TF. eds. Smith & Tanagho’s General Urology, 19e. McGraw Hill. Accessed 10/26/2021.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر